headerimage
Start Edukacja wczesnoszkolna
PDF Drukuj Email

Prezentacja " Śniadanie daje moc"

Prezentacja "Od ziarenka do bochenka"

Prezentacja "Przystanek św. Mikołaja"

Prezentacja kl. 2a "Śniadanie daje moc"

Prezentacja kl. 2b "Śniadanie daje moc"

Prezentacja z Dnia Babci 2013r

 


ROK SZKOLNY 2016/2017

 

DZIEŃ MATKI

 

 

Dzień Matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Klasa Ia SP również postanowiła uczcić ten dzień w sposób wyjątkowy. Dnia 30 maja 2017 roku uczniowie zaprosili swoje Kochane Mamy do szkoły, aby zaprezentować im krótki program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję.

 

 

Na początku dzieci zaśpiewały piosenkę o "Pachnącej wiośnie". Następnie nawiązując do tematu uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. "Witamy wiosnę" autorstwa Witolda Ostrowskiego. Wszystkie dzieci, przebrane w stroje i maski zwierząt leśnych, odegrały swoje rolę najpiękniej jak potrafiły, opowiadając o przywitaniu najbardziej radosnej pory roku.

 

 

W kolejnej części programu Mamy mogły podziwiać wokalno-taneczne zdolności swoich pociech w optymistycznej piosence "Kiedy jesteś dziś szczęśliwy..". Każdy z uczniów zaprezentował również krótki wiersz z życzeniami dla swojej Matki. Na zakończenie występów artystycznych dzieci zaśpiewały niezwykle wzruszającą piosenkę "Kochana mamo dla Ciebie wiosenne kwiaty". W trakcie wykonywania tego utworu wszystkie mamy były bardzo poruszone o czym świadczyły gromkie brawa.

 

 

Po występie każde z dzieci wręczyło swojej Mamusi samodzielnie wykonane przez siebie papierowe serduszko, aby podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Następnie Mamy wzięły udział w zabawnym konkursie, w którym szukały swoich portretów,  narysowanych przez uczniów na balonikach. Każda z Mam, która odnalazła swój portret wręczała dziecku balonik. W trakcie przyjęcia panowała bardzo miła atmosfera, a szkolne stoliczki uginały się od przepysznych łakoci, które przygotowały wychowawczynie oraz zaproszeni goście. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich Mam.

 

 


Daria Kujawska i Felicja Gołuńska

 


 

Recytujemy „z przymrużeniem oka”

 

Kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas O - III pod tegorocznym  hasłem „Z przymrużeniem oka” miała miejsce 24 maja 2017 roku. Odbył się on już w naszej placówce po raz siedemnasty. Do konkursu przystąpiło 20 uczestników, zostali oni wyłonieni po wstępnych eliminacjach klasowych. W tym roku tłem dla występów była żartobliwa scenografia najbliższego otoczenia naszych recytatorów. Z nieba, na widzów zerkało zza ciemnych okularów, niebieskie słonko w towarzystwie kolorowych, nakrapianych chmurek.

 

 

Recytatorzy zaprezentowali się w dwóch kategoriach: klasy „O - I” i klasy „II– III”. Uczniowie świetnie poradzili sobie z interpretacją przygotowanych wierszy, ale także z emocjami, które zawsze towarzyszą w czasie występów. Konkurs przebiegał w radosnej atmosferze.

 

 

Powołana przez organizatorów komisja – panie: Hanna Mikulewicz, Aneta Lubińska i  Anna Tomana  – wyróżniła następujących uczestników:

 

L.P.

ZAJĘTE MIEJSCE

IMIĘ I NAZWISKO

KLASA

GRUPA WIEKOWA

1.

I

Maja Miętki

Ia

0 - I

2.

II

Kacper Redzimski

Oa

3.

III

Szymon Aszyk

Ib

4.

I

Wiktoria Buse

2c

II - III

5.

II

Zuzanna Rezmer

3b

6.

III

Julia Miazgowicz

2b

 

 

MISTRZEM RECYTACJI została   Wiktoria Buse z klasy 2c

 

 

W  przerwie, podczas której obradowało jury konkursu porwał do wspólnej zabawy  widzów Marcel Hendryk piosenką „Kamień z napisem LOVE”. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu plastycznego „Mój języczek wędrowniczek”.

 

 

Wielkie zaangażowanie uczestników i liczny ich udział może świadczyć o atrakcyjności tego przedsięwzięcia.

Nasi recytatorzy szlifują w ten sposób własny warsztat swoich umiejętności i bardzo często uzyskują wysokie lokaty w konkursach recytatorskich o różnej tematyce wyższego szczebla.

Wszyscy uczestnicy konkursu recytatorskiego zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami pocieszenia. Laureaci  dodatkowo zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczała pani dyrektor Lucyna Błaszak w asyście jurorów.

 

 

Organizatorzy – Felicja Gołuńska, Wiesława Guzińska i Daria Kujawska – serdecznie gratulują zwycięzcom i dziękują wszystkim uczestnikom tej imprezy.

 

 

 


 

Zblewska „KOCIEWIANKA”

w Rejonowych Eliminacjach

Konkursu Recytatorskiego


Dnia 27.04.2017 r. uczennica naszej szkoły – Kinga Szczygielska  – wzięła udział w Rejonowych Eliminacjach Konkursu Recytatorskiego "Recytujemy Prozę i Poezję Kociewską im. Antoniego Górskiego" w Starogardzkim Centrum Kultury.

 

Celem konkursu, jak co roku jest poznanie i popularyzacja literatury, tradycji i dziedzictwa regionalnego Kociewia, a w szczególności  pielęgnowanie gwary kociewskiej – mowy naszych Lólków. Ponadto konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pogłębia wrażliwość na piękno literatury  kociewskiej. Uczennica klasy I a SP zaprezentowała dwa utwory Mirosławy Moller „Starogardzkie chłopy” i „Szkoła”. Występ dziewczynki przed tak ogromną publicznością był dla niej ciekawą przygodą. Dzięki udziałowi w eliminacjach uczennica nabrała pewności siebie, a także zapowiedziała, że bardzo chętnie wystąpi w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że wówczas wróci do szkoły z nagrodą po tak owocnym doświadczeniu.

 

 


 

Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i miłą atmosferę. Oddzielne podziękowania kierujemy do mamy Kingi za wsparcie i trud włożony w przygotowanie córki do konkursu.

 

Daria Kujawska

 


 

Zabawa karnawałowa klas 0-III

 

Dnia 7 lutego 2017 roku w naszej szkole odbył się zawsze wyczekiwany bal karnawałowy dla klas 0-III. Ze względu na dużą liczbą uczniów w tym przedziale wiekowym, klasy podzielono na dwie grupy. W pierwszej kolejności o godz. 9.00 na parkiet przepięknie wystrojonej sali balowej wkroczyły tanecznym krokiem klasy "0", "I" oraz "IIc" i "IId" wraz z wychowawczyniami.

 

 

W tym roku gościem specjalnym na tej wyjątkowej imprezie była Królewna Śnieżka, która przywitała wszystkich uczestników zabawy. Na cześć każdej klasy można było usłyszeć głośne "hip, hip, hura!". Królewna wręczyła wychowawczyniom z najmłodszych klas klucz od sali balowej, który był symbolicznym znakiem rozpoczęcia balu. Następnie zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy słowami:

„Jest karnawał. 
W karnawale

wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara

– strojów pięknych co niemiara!
Niech się bawią duzi, mali 
zgromadzeni na tej sali”.

 

 

Po tych słowach i pierwszych dźwiękach skocznej melodii cała sala wypełniona przebierańcami ruszyła do tańca. Tym razem muzykę oraz liczne atrakcje podczas balu przygotował dla nas Wodzirej Zadurek, czyli Pan Tomasz Zadurski. Na początku każda klasa wraz ze swoją panią zaprezentowała swoje oryginalne stroje pozostałym uczestnikom. Następnie dzieci brały czynny udział w różnych konkursach i atrakcjach m.in. w zabawie z chustą animacyjną, w przechodzeniu pod liną na różne sposoby, a także w bitwie na kule.  Chętnie również ćwiczyliśmy z panem Tomkiem ruchy do znanych piosenek oraz aktywnie uczyliśmy się nowych pląsów. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do sal, aby ochłonąć i podzielić się swoimi doznaniami z balu. Natomiast po nas na swoją kolej czekała już następna grupa.

 

 

Ten dzień pełen pozytywnych wrażeń na pewno pozostanie na długo w pamięci uczestników, a my – organizatorzy imprezy – liczymy na nowe pomysły  oryginalnych strojów w przyszłym roku 2018.

Dziękujemy rodzicom za ich zaangażowanie w przygotowaniu dzieci do tej imprezy.

 

Więcej zdjęć w galerii

 

Daria Kujawska i Felicja Gołuńska

 


 

Lekcja przyrody w I a


Z uwagi na nieubłaganie kończącą się jesień i zbliżającą się drobnymi kroczkami zimę, dnia 24 listopada 2016 roku klasę I a szkoły podstawowej odwiedził niezwykły gość w mundurze - wielki miłośnik przyrody - leśnik Pan Marcin Tomana z Nadleśnictwa Kaliska. Pan Marcin bardzo chętnie przyjął nasze zaproszenie i podzielił się z nami wiedzą o dokarmianiu ptaków w porze zimowej.

 

 

Dzięki przygotowanym przez leśnika warsztatom uatrakcyjnionym przekazem multimedialnym mogliśmy m.in. zobaczyć jak prawidłowo zamontować karmnik, 
aby uchronić ptaki przed niepożądanymi drapieżnikami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dowiedzieliśmy się również, że każdy gatunek ptaków preferuje inne pokarmy w postaci ziaren zbóż, nasion roślin, czerstwego pieczywa czy cząstek owoców. Jednak nie zdawaliśmy sobie sprawy, ile szkód możemy wyrządzić naszym skrzydlatym przyjaciołom, dokarmiając je słoniną, solonym pieczywem lub zepsutym pokarmem.

 

 

Uczniowie z dużym zainteresowaniem przyglądali się prezentacji - przybliżali się nawet z krzesełkami do monitora - ze zdjęciami ptaków i chętnie odgadywali nazwy tych najczęściej spotykanych. W trakcie spotkania padało wiele pytań i ciekawych spostrzeżeń ze strony dzieci.

Mamy nadzieję, że ta bezcenna lekcja przyrody pozostanie na długo w pamięci uczniów, a wiedza jaką zdobyli zostanie we właściwy sposób wykorzystana w życiu codziennym.

 

Daria Kujawska i Felicja Gołuńska

 


 

ROK SZKOLNY 2015/2016


Jedzmy pysznie i zdrowo – zróbmy sałatkę owocową!


Dnia 28 października klasa I C wspólnymi siłami przygotowała pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dzieci nauczyły się jak należy kroić owoce, nakrywać do stołu i dbać o bezpieczeństwo podczas posługiwania się ostrymi narzędziami. Cały proces przygotowania sałatki odbywał się zgodnie z zasadami higieny – dzieciaczki myły rączki, następnie owoce, ubrane w fartuszki przystąpiły do krojenia różnorakich owoców na drobne kawałki.

 

 

Podczas zajęć dzieci utrwaliły sobie nazwy owoców, potrafiły posegregować je na te krajowe i egzotyczne, pięknie głoskowały ich nazwy, a przy użyciu ręcznie wykonanej wagi miały okazję do działań matematycznych odnoszących się do porównywania i ważenia, bez problemu posługiwały się pojęciami: cięższy, lżejszy.

 

 

Finałem naszych zajęć było już tylko posmakowanie wspólnego dzieła.  Było pysznie i zdrowo!  Uczniowie klasy IC wiedzą, że owoce należy spożywać każdego dnia, gdyż zawierają mnóstwo witamin, które są skarbem  dla naszego zdrowia! Wspólny posiłek przy jednym stole nauczył nas również kulturalnych zasad spożywania posiłków. Po posprzątaniu sali przystąpiliśmy do wykonywania pracy plastycznej – wydzieranki owocowe.

 

Więcej zdjęć w galerii

Justyna Benkowska

 

 


 

Warsztaty kulinarne


26 maja 2015 r. klasa 2b miała ogromną przyjemność uczestniczyć w WARSZTATACH KULINARNYCH w Restauracji K2 w Borzechowie. Klasa została wytypowana w nagrodę za uatrakcyjnienie Szkolnego Konkursu Recytatorskiego prezentacją utworów muzycznych o tematyce rodzinnej.

Wszystkich uczestników przywitał szef kuchni – pan Marcin Wypych. Zaprezentował poglądową pogadankę na temat zdrowego odżywiania i omówił - sposobem przemawiających do wyobraźni- skutki złych nawyków żywieniowych.

 

 

Po tym teoretycznym wstępie każdy z uczestników przygotował dla siebie zdrowe śniadanie. Następnie dzieci z dużym zaangażowaniem wyciskały sok ze świeżych warzyw i owoców. Ostatnim elementem warsztatów była nauka obierania warzyw oraz przygotowanie surówki do obiadu, który dzieci zjadły wspólnie przed zakończeniem warsztatów.

Z wszystkich zadań dzieci wywiązały się należycie. To była prawdziwa żywa lekcja zdrowego stylu odżywiania się. Mamy nadzieję, że to, co dzieci usłyszały i zobaczyły, będą stosowały nawet w dorosłym życiu.

 

 

Pięknie dziękujemy zarówno gospodarzom Restauracji jak i pracownikom, którzy miło i serdecznie się nami zajęli i ugościli.

Oddzielne podziękowania kierujemy do pana Marcina za profesjonalizm w prowadzeniu warsztatów.

 

 

Więcej zdjęć w galerii

 

Opiekunowie - Hanna Mikulewicz i Felicja Gołuńska

 


 

Gminny Turniej Kubusia Puchatka

 


Dnia 8 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół Publicznych w Borzechowie odbyła się kolejna edycja Turnieju Kubusia Puchatka, do której przystąpili uczniowie pięciu szkół Gminy Zblewo. Nie zabrakło tam i nas. Szkołę w Zblewie dzielnie reprezentowali przedstawiciele z każdej klasy I etapu edukacji. Drużyna składała się z następujących uczniów:

 

  • klasa 1a – Oskar Rosławski
  • klasa 1b – Sebastian Gac
  • klasa 2a – Kamil Bednarski
  • klasa 2b – Wiktor Freitag
  • klasa 3a – Martyna Czapla
  • klasa 3b – Agata Kubacka

 

Uczniowie mieli okazję popisać się umiejętnościami i wiadomościami z różnych dziedzin. W wyniku losowania nasi uczestnicy w pierwszej kolejności podeszli do stanowiska Kubuś liczy, następnie Kubuś pisze i czyta, później Kubuś lubi przyrodę, a na końcu Kubuś ćwiczy. Za każde wykonane zadania otrzymywali punkty. Poza punktacją wykonali wspólną budowlę pt. „Dom XXII wieku”. Rywalizacja była zacięta i wszystkie dzieci wspaniale się bawiły.

 

 

Członkowie naszej drużyny zajęli zaszczytne II miejsce. Obdarowani nagrodami i po słodkim poczęstunku, wracali do domu dumni i uśmiechnięci.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku wszystkim uczestnikom turnieju, a gospodarzom pięknie dziękujemy za gościnę!

 

Więcej zdjęć w galerii

 

Felicja Gołuńska

 


 

Karnawał z KUKU i RYKU


Najmłodsza grupa dzieci ze zblewskiej szkoły długo i cierpliwie czekała na swój upragniony bal karnawałowy.

Karnawał trwał, a u nas panowała pracowita cisza. Mamy wszakże już II semestr roku szkolnego – ale tak jak w przyrodzie po ciszy jest burza, to i u nas zagrzmiało 20 lutego o godzinie 9.00 hukiem przebojów tegorocznego karnawału.

 

 

Na salę wkroczyły nasze przedszkolaczki. W barwnym korowodzie za prowadzącymi imprezę KUKU i RYKU maszerowali: cyrkowcy, czarownice, Myszka Miki, damy dworu, rycerze, żołnierze, policjanci, akrobaci i inni przebierańcy. Zabawa trwała, a uczniowie z klas I – III przebierali nogami w oczekiwaniu na swoją część „imprezki”. Oni zawładnęli parkietem o godzinie 11.00.  Wśród balonów i skaczących piłeczek wirowały cyganki, księżniczki i inne ciekawe postacie ze świata cyrku, gdyż tegoroczna zabawa odbyła się pod hasłem „CYRK WITA WAS”.Bawiącym się przygrywał zespół „40oC forty degrees”, który zagościł tego dnia na naszej „ARENIE”.

Dzieci brały udział w licznych konkursach i zabawach cyrkowych. Miały okazję poćwiczyć chodzenie na szczudłach, czy żonglerkę talerzami.

Rozstanie z „areną cyrkową”  było dla dzieci bardzo trudne, ale organizatorzy zabawy zapewnili, że za rok będzie tez karnawał i gorąca zabawa.

 

Więcej zdjęć w galerii

 


 

PRACA METODĄ PROJEKTU

NAJMŁODSZEJ GRUPY WIEKOWEJ

W ZBLEWSKIEJ SZKOLE

 

Projekt edukacyjny „W bajkowej krainie” został zrealizowany 31 maja 2013 roku. Miał on charakter działania do którego przygotowywały się dzieci już od kilkunastu dni, a nawet tygodni.

 

 

W metodzie tej uwzględniono dwa czynniki: przygotowanie materiału nauczania oraz pracę z uczniami.

Projekt obejmował zasadniczo trzy ogniwa:

  • prezentację baśni filmowej,
  • szkolny konkurs recytatorski,
  • małą formę teatralną.

Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt projektu, który obejmował szkolny konkurs recytatorski. I właśnie na niego w napięciu oczekiwali zwłaszcza sami uczestnicy. Odbywał się on już po raz trzynasty, tym razem pod hasłem „Bajeczna wiosna zawitała do nas”.

Tło dla występów recytatorów stanowiła plastyczna ilustracja wiersza Marii Konopnickiej „Tęcza” i ona też znalazła się na dyplomach dla 18 uczestników konkursu, wyłonionych po wstępnych eliminacjach klasowych.

Powołana przez organizatorów komisja wyróżniła następujących uczestników:

 

L.P.

ZAJĘTE MIEJSCE

IMIĘ I NAZWISKO

KLASA

GRUPA WIEKOWA

1.

I

Karolina Gorlikowska

Ib

0 - I

2.

II

Nina Grzeszkiewicz

Oa

3.

III

Dominika Knopa

Ob

4.

I

Karolina Sroka

3b

II - III

5.

II

Agata Kubacka

2b

6.

III

Oliwia Redzimska

3b

 

MISTRZEM RECYTACJI została   Karolina Sroka z klasy 3b

 

 

W składzie komisji specjalnym gościem była pani Genowefa Pelowska – długoletnia polonistka naszej szkoły. Z przyjemnością przyjęła zaproszenie, aby się z nami spotkać i podzielić cennymi spostrzeżeniami.

Wielkie zaangażowanie uczestników i liczny ich udział może świadczyć o atrakcyjności tego przedsięwzięcia.

Więcej zdjęć w galerii

Felicja Gołuńska

 


 

Jasełka 2012


Piątek 21 grudnia był bardzo pracowitym dniem dla dzieci z oddziału przedszkolnego „O”a i klasy IIIa szkoły podstawowej. Postanowiły one w radosny sposób przedstawić krótką historię cudu Bożego Narodzenia. Inscenizacja nosiła tytuł „Kolęda na ziemi”.Przygotowania rozpoczęły się wraz z końcem listopada, na tę okoliczność stworzono scenariusz dostosowany do możliwości młodych aktorów. Dzięki kreatywności i zaangażowaniu rodziców, dzieci upodobniły się do bohaterów tychże jasełek.

 

 

Na scenie podziwialiśmy Świętą Rodzinę z „żywym” Jezuskiem, dostojnych królów, leśne zwierzęta: jeża, misia, wiewiórkę oraz zajączka, zabawne diabełki, emanujące dobrocią aniołki oraz czuwających pasterzy, którym wtórowała rozśpiewana dziecięca gromada przy dźwiękach dzwoneczków. W życzliwym uścisku, podczas piosenki „Jest taki dzień” dziatwa szkolna klas 0-3 zakończyła pracowity rok 2012.

 

 

Trud dzieci włożony w przygotowanie przedstawienia został nagrodzony gromkimi brawami. Po takim gorącym przyjęciu na pewno niejednemu dziecku zamarzą się dalsze sukcesy na „scenie”.

Wprowadzeni w świąteczny nastrój, rozeszliśmy się wraz z towarzyszącymi nam podczas występu rodzicami, dziadkami i rodzeństwem do domów, aby celebrować ten niezwykły czas w rodzinnej, pełnej ciepła atmosferze.

 

Więcej zdjęć w galerii

Klaudia Kulas – stażystka ZSP w Zblewie
W. Guzińska i F. Gołuńska – opiekunowie grup
Foto: J. Gadecki

 


 

Warsztaty św. Mikołaja


Dnia 11 grudnia 2012 r. uczniowie kl.1 a oraz oddziału przedszkolnego 0 b Publicznej Szkoły Podstawowej w Zblewie udali się do miejscowości Przywidz, aby wziąć udział w „Warsztatach św. Mikołaja”.

 


Łatwo się domyśleć, że były to niecodzienne warsztaty! Na dzieci czekało wiele zadań i niespodzianek. Do zadań należało: pieczenie i lukrowanie pierniczków, malowanie bombek wg własnego pomysłu, wykonanie świątecznej kartki dla św. Mikołaja bądź dla kogoś bliskiego oraz własnoręczne ozdobienie szklaneczki, która następnie była piaskowana. Każde z tych zajęć wzbudzało w dzieciach wiele emocji i przynosiło mnóstwo radości, co można zauważyć na twarzach naszych maluchów utrwalonych na fotografiach.

W czasie pracy dzieci wysłuchały opowiedzianej przez elfa prawdziwej historii św. Mikołaja biskupa oraz dowiedziały się jak powstaje papier czerpany. Nie był to jednak koniec atrakcji, bo ta największa została „na finał”!To spotkanie sam na sam ze św. Mikołajem! Każde dziecko usiadło na kolanach dobrotliwego świętego i mogło osobiście zapewnić, że ” ...od dziś będzie grzeczne i że chciałoby dostać na święta....”. Jeżeli w sercach niektórych dzieci zagościło zwątpienie - „czy ten Mikołaj na pewno jest prawdziwy ?”, to natychmiast zostało ono rozwiane przez kolegów i koleżanki - „przecież nie ma maski!”. No przecież! I wszystko jasne!

Przed odjazdem wszyscy udaliśmy się opodal aby pooglądać żywą szopkę, czyli stajenka, św. Józef, Maryja Panienka, dziecię Jezus i żywe zwierzęta, takie które asystowały świętej Rodzinie w Betlejem.

To był bardzo udany i owocny dzień, zwłaszcza, że nasze dzieci sprawowały się wzorowo i my, opiekunowie mogliśmy być z nich dumni!

Każdy uczestnik zabrał ze sobą do domu: kilka pierniczków własnej roboty, ozdobioną bombkę, kartkę świąteczną, o ile nie zostawił jej u św. Mikołaja i oczywiście szklaneczkę z własnym motywem dekoracyjnym.

Życzymy wszystkim tak udanych wyjazdów!

 

Więcej zdjęć w galerii

Blandyna Czaja

Foto: B. Sijka

 


 

Wizyta u Świętego Mikołaja dzieci ze zblewskiej szkoły


Na ten magiczny dzień 6 grudnia czekają wszystkie dzieci na całym świecie, a nasze ze zblewskiej szkoły mogły go przeżyć wyjątkowo. Wstały jeszcze przed świtem, aby punktualnie przybyć na plac 700-lecia, gdzie czekał na nich autokar wraz z opiekunami.   I tak w cudownych nastrojach grupa dzieci przedszkolnych wyruszyła w kierunku „Przystanku Świętego Mikołaja” w Drzewinie, gdzie powitał ich Elf – najważniejszy pomocnik Mikołaja.

 

 

W Przystanku Świętego Mikołaja nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Szczególnie warte polecenia były warsztaty zdobienia bombek, tworzenia stroików świątecznych oraz Świąteczna Scena – to kino świąteczne, w którym dzieci zobaczyły film o robieniu bombek, jak powstają, jak można je przyozdobić. Nie można było przegapić wizyty w biurze Świętego Mikołaja. Było to nie lada przeżycie dla dzieci, mogły one osobiście z nim porozmawiać, poprosić go o prezenty, jakie chciałoby się dostać. Można także było posłuchać wielu ciekawych historii i wciągających opowieści z przygód Mikołaja. Dzieci obejrzały również Wystawę Świąteczną – rzeczy, które Mikołaj przywiózł specjalnie ze sobą z Laponii, aby pokazać je wszystkim do niego przybywającym. Można tam znaleźć bardzo stare kartki świąteczne, znaczki z różnych krajów świata. Oprócz wielu tego typu atrakcji, dowiedziały się jak powinien wyglądać wigilijny stół, co oznacza pierwsza gwiazdka na niebie i jak powinno się przystroić choinkę. Wystawiona była także ulubiona Świętego Mikołaja Szopka Krakowska. Elf zaprowadził dzieci również do Żywej Szopki, w której mały Jezus jest otoczony żywymi zwierzętami, jest osiołek, kózka i owieczka. Na koniec wizyty każde dziecko otrzymało odpowiedni certyfikat i paczkę od Świętego Mikołaja.

 

 

W drodze powrotnej dzieci pełne wrażeń wymieniały się ciekawymi i często zaskakującymi wychowawców spostrzeżeniami z wizyty. Wyjątkowy nastrój i klimat tego dnia zapadnie zapewne w serca dzieci na długo.

 

Więcej zdjęć w galerii

 

Klaudia Kulas – stażystka ZSP w Zblewie

Foto – W. Herold i F. Gołuńska

 

 


 

Konkurs recytatorski dla uczniów klas 0-III


23 marca 2012r. już po raz 12 w Zespole Szkół Publicznych w Zblewie odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas 0-III.

 

 

W  tym roku spotkanie przebiegało pod hasłem „Dorota Gellner - dzieciom” i miało na celu rozpropagowanie twórczości tej wybitnej polskiej poetki, autorki znanych i tak bardzo lubianych przez najmłodszych, zabawnych wierszyków.

 

 

W tegorocznym konkursie udział wzięło 18 uczniów z klas 0-III, wyłonionych podczas wstępnych eliminacji klasowych, którzy zaprezentowali m.in. wiersze: Bosa osa, Smok, Piłka, Sprzątanie, Jaki jest aniołek, W ogródku, Pastereczka, Portrety, Dziki taniec, Kaczka, Śniadanko baranka, Spacer, Przyjęcie i O kości i miłości.


 

W przerwie, podczas której obradowało jury konkursu, dzieci zapoznały się bliżej z postacią Doroty Gellner, w krótkiej scence odegranej przez uczennice klasy 2a i 3a: Amelię Czubkowską i Zuzannę Stanek, a następnie wspólnie odśpiewały piosenkę „Ogórek”, której autorką słów jest również ta znana poetka.

 

 

Komisja konkursowa wyróżniła następujących uczestników:

W kategorii klas 0-I:

I miejsce – Sandra Gołuńska z kl. 0b

II miejsce- Karol Górecki z kl. 1b

III miejsce –Olga Bielska z kl. 1b

W kategorii klas II-III:

I miejsce- Alicja Plata z kl. 3b

II miejsce-Alina Czapla z kl. 3a

III miejsce-Klaudia Stefańska z kl. 2a

 

 

Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki autorstwa Doroty Gellner.

 

 

Wiesława Guzińska


 


 

 

Pasowanie na ucznia


W dniu 12 października 2011 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. W. Kwaśniewskiego w Zblewie odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia klasy pierwszej.


 

Uroczystość pasowania to wielki przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców i wychowawców. Klasy I a i I b pod czujnym okiem wychowawców pani Edyty Damaszk i pani Marioli Murawskiej przygotowały część artystyczną. Po udanych popisach artystycznych dzieci, nastąpił oczekiwany moment Pasowania na Pierwszoklasistę. Pani Dyrektor odczytała słowa przysięgi, po których padły słowa „ŚLUBUJEMY”. Każdy nowo mianowany uczeń otrzymał dyplom oraz książkę ufundowaną przez rodziców.

 

 


Po uroczystym pasowaniu wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Naszą uroczystość na zdjęciach i prezentacji multimedialnej uwieczniła Pani Barbara Sijka.

 


Wszystkim rodzicom oraz młodzieży szkolnej, którzy pomogli w zorganizowaniu naszej uroczystości – serdecznie DZIĘKUJEMY!

 

Więcej zdjęć w galerii

 

Edyta Damaszk

 


 

WSPÓLNE ŚNIADANIE W KLASIE 2b.


8 listopada 2011r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Zblewie przyłączyła się do akcji „Śniadanie Daje Moc”. Celem tej akcji jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia w Polsce – poprzez edukację.

W ramach tej akcji klasa 2 b zgłosiła się do konkursu, którego celem jest propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu dzieci. Reportaż ze śniadania i galeria zdjęć została wysłana na stronę organizatorów akcji http://www.sniadaniedajemoc.pl/reportaz-z-akcji-szczegoly-sniadanie-daje-moc-partnerstwo-dla-zdrowia.dhtml?repid=195209.

W Dniu Zdrowego Śniadania tj. 8 listopada z inicjatywy wychowawczyni klasy 2b oraz przy wsparciu rodziców, zorganizowano wspólne śniadanie w klasie. Na dużym stole, wokół którego zasiadły dzieci, dominowały półmiski z mieniącymi się kolorami warzywami i owocami oraz lśniącymi lukrem drożdżowymi rogalikami. Zaczynając od kolorowych kanapek, wszystko znikało ze stołu bardzo szybko, bo tak smakowitego i apetycznego śniadania w szkole jeszcze dzieci nie jadły. Był to wspaniały pomysł na ciekawy poranek w klasie.

 

 

Jolanta Miszker

 

 


 

 

W Zespole Szkół Publicznych w Zblewie wiosna to czas spotkań z poezją. Tradycyjnie już w tym czasie odbywa się konkurs recytatorski z udziałem najmłodszych uczniów.

Co roku organizatorzy przybliżali uczniom twórczość jednego z wybranych poetów polskich, którego utwory młodzi recytatorzy prezentowali podczas swoich wystąpień na scenie. Od dwóch lat uczniowie klas nauczania zintegrowanego i oddziałów przedszkolnych recytowali utwory poetyckie wybranego przez siebie autora, toteż –w przeciwieństwie do ubiegłych edycji - pojawiły się utwory mniej znane, ale też o ciekawej tematyce.Tło dla występów recytatorów stanowiła zazwyczaj plastyczna ilustracja wybranego utworu.

 

 

W bieżącym roku szkolnym (4 marca 2011r.) odbyła się już XI edycja Konkursu Recytatorskiego dla klas 0 – III. Po wstępnych eliminacjach w klasach i oddziałach przedszkolnych do konkursu zakwalifikowało się 20 uczniów.

Powołana przez organizatorów komisja wyróżniła następujących uczestników:

 

L.P.

ZAJĘTE MIEJSCE

IMIĘ I NAZWISKO

TYTUŁ

WIERSZA

KLASA

GRUPA WIEKOWA

1.

I

Aleksandra Baumgart

Wilk u dentysty

1b

0 - I

2.

II

Laura Dahm

Zakochana żaba

1b

3.

III

Zofia Kropidłowska

Zosia Samosia

0a

4.

I

Marcin Wojak

Paweł i Gaweł

3b

II - III

5.

II

Kacper Grabowski

Żuraw i czapla

3b

6.

III

Julia Kamysz

Leń

2b

 

 

MISTRZEM RECYTACJI został   Marcin Wojak z klasy 3b

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci  nagrody książkowe.  Uzyskali również szansę zaprezentowania swoich umiejętności na konkursach wyższego szczebla.

Wielkie zaangażowanie uczestników i liczny udział publiczności w ww. konkursach świadczy o potrzebie uczestniczenia w przeżywaniu „przygody z poezją”.

 
Designed by victor