headerimage
Start Erasmus+
PDF Drukuj Email

Międzynarodowe spotkanie projektowe

w Publicznej Szkole Podstawowej

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Wincentego Kwaśniewskiego

w Zblewie
W niedzielę 13 października powitaliśmy naszych partnerów projektowych na polskiej ziemi. Po długiej i żmudnej drodze nauczyciele z Wielkiej Brytanii, Grecji oraz Węgier stali się na chwilę członkami naszej zblewskiej wspólnoty szkolnej.  Przez pięć dni, mimo barier językowych, czy też odmiennych kultur stanowiliśmy jedną całość, całość która dążyła do osiągnięcia celów projektu jakimi są rozwijanie oraz popularyzacja idei odpowiedzialnego obywatelstwa oraz partnerstwa na rzecz celów zrównoważonego rozwoju.

 

 

Na naszych zagranicznych gości czekał wypełniony po brzegi program ich wizyty. Swoją wspólną przygodę zaczęliśmy od szkolnego balu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którego kontynuacją był wtorkowy uroczysty apel, przygotowany przez uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły. Jak sami goście mówili, był to niezwykły dzień, pełen wzruszeń, pozytywnych emocji oraz refleksji. Zwieńczeniem dnia, okazało się sadzenie drzew w pobliskim leśnictwie Cis, które wywołało mnóstwo radości, zarówno ze strony naszych zagranicznych przyjaciół jak również ze strony naszych uczniów. Była to szansa na chwilowe zatrzymanie się i pomyślenie o idei naszego projektu, jakim jest m.in. troska o otaczający nas świat. Każdy z nas mógł zadać sobie pytanie, co mogę zrobić aby nasz świat, w dobie tak wielkich zanieczyszczeń i innych katastrof klimatycznych wywołanych przez ludzi, stał się lepszym miejscem dla następnych pokoleń? Widok zaangażowanych uczniów oraz nauczycieli, którzy stworzyli swój pierwszy mały las był bezcenny.

 

 

Kolejne dni wizyty obfitowały w warsztaty projektowe, podczas których wspólnie wypracowywaliśmy innowacyjne pomysły oraz zadania, mające na celu obudzenie w uczniach świadomości odpowiedzialnego obywatelstwa, która tak nierozerwalnie łączy się  z celami zrównoważonego rozwoju. Były to intensywne dni, pełne planowania szczegółów i organizacji działań zawartych w projekcie. Po intensywnych panelach dyskusyjnych, nasi zagraniczni przyjaciele mieli również okazję poznać nasz region i to co w nim najcenniejsze. Środa upłynęła im pod znakiem poznawania Gdańska i jego burzliwej historii, a czwartek został okrzyknięty Dniem Kociewia. Nasi goście mieli okazję poznać nasz region aktywnie uczestnicząc w krótkim przedstawieniu przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Zblewa, a popołudnie upłynęło im w perełce naszego regionu Arboretum Wirty, przy występie zespołu Kociewska Familija. Dzień pełen wrażeń, a zarazem dzień w którym trzeba było się pożegnać, zakończyliśmy wspólnym spotkaniem przy ognisku z Wójtem Gminy Zblewo Panem Arturem Herold.

Całą relację z wizyty Erasmusów można znaleźć pod adresem:

https://responsiblecitizenshipedu.blogspot.com/search/label/LTTZblewo

 

Więcej zdjęć w galerii

Koordynator Projektu

Joanna Przybylska-Kreft

 


 

 


 

ERASMUS+

PSP w Zblewie w międzynarodowym programie Erasmus+
,,Guidingthe development of responsiblecitizenship in schools.”


Od października 2018 r. jako jedyna szkoła z gminy Zblewo jesteśmy beneficjentem międzynarodowego programu Erasmus+ Akcji 2 Partnerstw Strategicznych.

Partnerstwa strategiczne (KA201) polegają na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, lokalnych lub regionalnych. Celem działań jest wprowadzenie długotrwałych zmian, innowacji i dobrych praktyk wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia.

Współpracujemy ze szkołami z Wielkiej Brytanii, Grecji i Węgier.

 

 

Celami, które do tej pory udało się osiągnąć są m.in. rozwój lepszego rozumienia tego czym jest odpowiedzialne obywatelstwo (przez uczniów i nauczycieli); docenienie wartości współpracy ze środowiskiem lokalnym, europejskim i międzynarodowym; uznawanie przez uczniów siebie jako obywateli świata i części społeczności międzynarodowej. Grupami docelowymi projektu w Publicznej Szkole Podstawowej w Zblewie są uczniowie w wieku od 4-12 lat, nauczyciele oraz rodzice uczniów.

Innowacyjny wymiar w projekcie, który realizujemy jest oparty na rozumieniu przez młodych ludzi idei odpowiedzialnego obywatelstwa. Wierzymy, że te umiejętności okażą się kluczowe w przyszłości dla budowania społeczności globalnych opartych na współpracy i wymianie doświadczeń. Projekt ten oparty jest na metodzie „actionresearch”, co pozwala na odejście od tradycyjnych, często mało atrakcyjnych metod teoretycznego opracowywania danego zagadnienia i zamienienie ich na możliwość definiowania oraz opracowywania i rozwiązywania problemu przez społeczność.

 

 
Designed by victor