headerimage
Start Wydarzenia Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
PDF Drukuj Email

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi
im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie  świętują
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Nasza szkoła bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. 

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza placówka, która podjęła w tym dniu szereg „niebieskich działań”. Były niebieskie ubrania, ciasteczka, babeczki, w szkole pisaliśmy niebieską kredą, wręczaliśmy niebieskie laurki i karteczki motywujące, wysyłaliśmy niebieskie e-maile, piliśmy z niebieskich kubeczków, wykonywaliśmy stworki z niebieskich butelek, były zwierzątka z niebieskich balonów, niebieskie maskotki, korony, okulary, opaski, bransoletki, kropeczki, piegi, kokardy, muszki, krawaty i  anioły życzliwości również w kolorze niebieskim. Zostawiliśmy niebieskie odciski dłoni, które złożyły się w ogromne, niebieskie serce. Do wielkiej skrzyni wrzuciliśmy nasze spisane marzenia.  Uczyliśmy się piosenki o prawach dzieci. Wszyscy uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących praw dziecka, przedstawieniu pt.: „Mamy swoje prawa” i „niebieskim spacerze”, na zakończenie którego, w stronę nieba poleciały niebieskie baloniki.

Dzień Praw Dziecka w naszej szkole miał odświętny, radosny charakter. Nasza szkolna społeczność wykazała się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem.

 

Więcej zdjęć w galerii

Beata Kośnik

 
Designed by victor