ZARYS DZIEJÓW SZKOLNICTWA W ZBLEWIE
HISTORIA ZBLEWSKIEJ SZKOŁY
Pod pruskim zaborem
Dokładnej daty powstania szkoły w Zblewie brak, ale pierwsze wzmianki o zblewskiej szkole pochodzą z 1427 roku, kiedy to siedmiu młodzieńców z tej miejscowości udało się na studia do Krakowa. Była to wówczas szkoła jednoklasowa przy kościele, w której nauczycielem był miejscowy organista. Najstarszym rękopiśmiennym źródłem mówiącym o tym, że młodzież zblewska pobierała nauki przy kościele jest wizytacja z 1765 roku. Dowiadujemy się z niej, że małą grupkę dzieci uczył organista Gabriel Felchner. Dzięki wizytacji bpa Rybińskiego z 1779 r. wiemy, że na terenie parafii nie było żadnego budynku szkolnego, a jednak dzieci uczyły się. Zajmował się tym parafianin zblewski, Jakub Dęge. Pierwszą w Zblewie była jednoklasowa szkoła katolicka mieszcząca się w budynku, który później przeznaczono na przedszkole (obecnie ul. Główna, również przedszkole). Patronat nad szkołą sprawował rząd pruski. Od 1849 roku nauczycielem w zblewskiej szkole był Bernard Hewner. Inspektorem dla wyżej wymienionej szkoły był zblewski proboszcz, ks. Hieronim Trętowski.
W początkowych latach istnienia szkoły elementarnej w Zblewie w zaborze pruskim językiem wykładowym był język polski. Taki stan trwał do chwili, kiedy to władze pruskie wydały zarządzenie, że językiem wykładowym na wszystkich przedmiotach będzie język niemiecki. Mieszkańcy Kociewia domagali się zmiany zarządzenia.
W Zblewie od 1875 roku nauka odbywała się w prywatnym budynku pana Bucholza na ulicy Północnej. Dzieci i nauczyciel miały do dyspozycji tylko jedno pomieszczenie. Nauczycielem wówczas był Polak Grochowski i Niemiec Kunewka (pisownia oryginalna). Ze względu na zwiększającą się liczbę dzieci trzeba było przenieść szkołę do większego pomieszczenia. Wybrano budynek przy ul. Chojnickiej. W budynku tym znajdowały się dwie sale lekcyjne i mieszkania dla nauczycieli. W 1880 roku liczba dzieci w szkole zblewskiej wynosiła 213, w tym około 170 było wyznania katolickiego. Z tego też powodu rząd pruski został zmuszony do rozbudowy tej czteroklasowej szkoły. Warunki pracy w tej placówce były bardzo trudne, ponieważ tylko jedna klasa miała ławki. Uczyli w niej polscy nauczyciele: Felchnerowski oraz Weiznerowski, pełniący funkcję kierownika. Następcą Weiznerowskiego został Niemiec Steinbrecher, a po nim Berendt, a później Heblow.
W 1890 roku władze pruskie zdecydowały o wybudowaniu samodzielnej szkoły ewangelickiej z uwagi na zwiększającą się liczbę dzieci tej wspólnoty kościelnej oraz chęć odizolowania ich od polskich dzieci. Od 1890 roku, aż do zakończenia pierwszej wojny światowe, istniały w Zblewie dwie szkoły: ewangelicka i katolicka. W 1860 roku ta katolicka była szkołą jednoklasową, w 1880 roku czteroklasową, a w 1903 sześcioklasową i tak już zostało do zakończenia pierwszej wojny światowej. W 1904 roku do katolickiej szkoły w Zblewie uczęszczało 400 dzieci, których uczyło czterech nauczycieli.
Pruska szkoła istniała w Zblewie do końca 1919 roku, kiedy to zgodnie z obowiązującym traktatem wersalskim Pomorze przeszło we władanie polskie. W maju 1920 roku w niepodległej Polsce rozpoczęła działalność nowa szkoła w Zblewie.
W latach II Rzeczypospolitej
Po pierwszej wojny światowej przyszedł czas odbudowy gospodarki, oświaty i szkolnictwa.
Zblewo i okoliczne wsie borykały się z trudnościami w otwarciu polskiej szkoły, co nastąpiło dopiero w maju 1920 roku. Dużym problemem odrodzonej Polski były kadry nauczycieli. Potrzeby te rozwiązano, wprowadzając kursy kuratoryjne dla nauczycieli pomocniczych. 19 czerwca 1921 roku w Zblewie z nowym rokiem szkolnym, tj. 1 lipca, ogłoszono roczny kurs dla tego typu nauczycieli. Pozwolenie wydało kuratorium w Toruniu. Była to ważna wiadomość dla parafii Zblewo i okolicy. Bardzo dużo młodzieży męskiej i żeńskiej skorzystało z tej formy kształcenia.
Pierwszym, wówczas, kierownikiem szkoły w Zblewie został jeden z byłych nauczycieli z czasów zaboru – p. Kleina – narodowości polskiej. Pierwszymi polskimi nauczycielkami były: Zofia Trochówna, która pracował w szkole od 1920 roku do 1932 rokui jej siostra Joanna, ucząca także od 1920 roku do swojej emerytury, to jest do 1935 roku.
Kleina kierownikiem szkoły był do 1922 roku. Wtedy zastąpił go Pan Pałkowski, pełniący te obowiązki do 1924 roku. Kolejnym kierownikiem szkoły został Piotr Skwierawski. W 1926 roku do tej placówki uczęszczało 297 uczniów. Było w niej sześć klas dla Polaków i jedna dla Niemców. Po jego odejściu na emeryturę w 1933 roku, ogłoszono konkurs na stanowisko kierownika sześcioklasowej szkoły w Zblewie. Wygrał go Wincenty Kwaśniewski, który tą placówką zarządzał aż do wybuchu drugiej wojny światowej.
W okresie międzywojennym szkoła w Zblewie była placówką trzeciego stopnia, ale do 1935 roku tylko sześcioklasową. Dopiero od 1935 roku stała się szkołą siedmioklasową. Według sprawozdania sanitarno-higienicznego za rok szkolny 1934/1935 w Szkole Powszechnej w Zblewie było 213 chłopców, 168 dziewczyn, a więc ogółem 381uczniów.
Od roku 1927 (jak wynika z relacji niektórych mieszkańców), aż do wybuchu drugiej wojny światowej, istniała w Zblewie Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa, do której uczęszczali chłopcy uczący się zawodu u miejscowych rzemieślników, czyli piekarze, rzeźnicy, krawcy, kowale, szewcy, stolarze. Liczba uczniów w tej szkole wahała się w granicach od 18 do 25.
W ostatnim roku szkolnym przed wybuchem drugiej wojny światowej w zblewskiej szkole uczyli następujący nauczyciele: Melania Chmielewska, Jan Jankowski, Helena Sobotkiewicz, Lubicz Majewska, Stanisław Majewski, Roman Oborski, Władysław Kuczkowski, Feliks Szczepański i kierownik szkoły, Wincenty Kwaśniewski.
12 października 1939 roku w obecności Niemców: Holfeldta i Ombeka dokonano aresztowania nauczycieli: Melanii Chmielewskiej, Feliksa Szczepańsiego, Władysława Kuczkowskiego i kierownika, Wincentego Kwaśniewskiego. Po wstępnych przesłuchaniach Melanię Chmielewską zwolniono do domu.
Czas okupacji hitlerowskiej to oddzielny okres w historii szkoły. W Lesie Szpęgawskim 20 października 1939 roku zostali zamordowani miejscowi nauczyciele – Władysław Kuczkowski i Feliks Szczepański.
Z inicjatywy szkoły i komitetu rodzicielskiego w budynek szkoły wmurowano tablicę upamiętniającą zamordowanych przez hitlerowców nauczycieli, którą ufundowało miejscowe społeczeństwo. 6 marca 1945 roku Zblewo zostało uwolnione od okupanta. Szkoła powszechna w Zblewie doznała licznych zniszczeń przez działania wojenne. Cały inwentarz szkolny uległ zupełnemu zniszczeniu.
Władysław Kuczkowski urodził się 23 kwietnia 1906 roku w Zblewie jako syn Anastazego i Marianny z domu Sikorskiej. Pochodził z rodziny chłopskiej. Szkołę podstawową ukończył w Zblewie, a średnie wykształcenie pedagogiczne uzyskał w 1926 roku w Seminarium Nauczycielskim w Kościerzynie.
Pracę zawodową rozpoczął 1 września 1926 roku w Zblewie, gdzie pracował do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. W 1931 roku ożenił się z Moniką Majkowską, nauczycielką ze Zblewa. Ze związku tego urodziło się dwóch synów: Kazimierz i Marian.
W ciągu swej trzynastoletniej pracy zawodowej dokształcał się na różnych kursach wakacyjnych dla nauczycieli, uczestnicząc, m.in. w następujących kursach:
– fizyko – chemiczny w Warszawie,
– programowo – ustrojowym w Tucholi,
– kierowników szkół zawodowych w Poznaniu,
– metalowym i drzewnym w Gdyni,
– środowiskowo – programowym w Działdowie,
– dla dyrygentów chórów w Toruniu.
Prowadził równolegle wykłady w dokształcającej szkole zawodowej w Zblewie, obejmując w 1933 roku kierownictwo tej szkoły.
W 1933 roku otrzymał brązowy medal za długoletnią służbę nauczycielską, nadany przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu. Był także długoletnim członkiem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.
Aresztowany został razem z innymi nauczycielami ze Zblewa 12 października 1939 roku i – podobnie jak oni -przebywał najpierw w obozie przejściowym w Skórczu, potem w starogardzkim więzieniu. 20 października tego roku został stracony w Lesie Szpęgawskim.
Feliks Szczepański urodził się 13 kwietnia 1914 roku w Grudziądzu jako syn Antoniego z zawodu pomocnika umysłowego i matki Moniki z domu Nagórskiej. Do szkoły powszechnej uczęszczał w rodzinnym mieście, a następnie w 1934 roku ukończył miejscowe Państwowe Seminarium Nauczycielskie im. Stanisława Staszica.
1 września 1934 roku rozpoczął pracę nauczycielską w szkole w Nowej Cerkwi powiat Tczew. Następnie dwa lata pracował w szkole nr 1 w Tczewie. 1 września 1937 roku przeniesiony został, na własną prośbę, do szkoły w Zblewie. W szkole tej pozostał do chwili aresztowania.
W 1939 roku ożenił się nauczycielką ze Zblewa Heleną Kuczkowską. W czasie swego pobytu w Zblewie pracował aktywnie w harcerstwie, uzyskując stopień harcmistrza. Był także członkiem i działaczem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”. Posiadając zdolności muzyczne został z czasem dyrygentem tego zespołu.
12 października 1939 roku otrzymał polecenie udania się do niemieckiego urzędu gminnego w Zblewie, gdzie został aresztowany i przewieziony do obozu przejściowego w Skórczu. W dniu 19 października tego roku przewieziono go do więzienia w Starogardzie Gdańskim, a następnego dnia do Lasu Szpęgawskiego i rozstrzelano.
W WYZWOLONEJ POLSCE
Naukę w zblewskiej szkole podjęło już 27 marca 1945 roku. Na apel kierownika szkoły, a był nim Klemens Felskowski, zgłosiło się 312 uczniów, z których utworzono cztery klasy. W szkole pracowało wówczas 5 nauczycieli. Praca była utrudniona, brakowało bowiem okien, ławek. Tylko jedna klasa była wyposażona w ławki, a w pozostałych były prowizoryczne siedziska z desek ustawionych na taboretach. Wtedy z pomocą pojawił się Inspektor Szkolny ze Starogardu Gdańskiego, który udzielił subwencji szkole w Zblewie. Dzięki temu usunięto niektóre braki, między innymi oszklono okna i przeprowadzono remont dachu. Kierownik szkoły miał do pomocy nauczycieli: Annę Gajewską, Melanię Chmielewską i Romana Oborskiego. 1 maja 1945 roku doszła jeszcze Agnieszka Gałkowska, ale wówczas i dzieci przybyło. Razem było prawie 400 uczniów, którzy 3 maja 1945 roku obchodzili uroczyście rocznicę uchwalenia Konstytucji na rynku w Zblewie.
W ciągu pierwszego roku nastąpiły istotne zmiany kadrowe. Roman Oborski przejął funkcję kierownika szkoły w Zelgoszczy, a jego miejsce zajęła Pani Monika Kuczkowska. Udało się uruchomić jeszcze dwie klasy – razem odtąd było ich sześć. Nadal brakowało sprzętu, a najbardziej dokuczał brak podręczników i pomocy naukowych. Dzieci było już 412. Ten rok szkolny trwał trochę dłużej, bo wakacje zaczęły się dopiero 29 lipca i trwały do 1 września 1945 roku.
W nowym roku szkolnym 1945/1946 dzieci uczyły się nadal w takich samych warunkach jak wcześniej, a kolejny rok szkolny przyniósł dalsze zmiany. Pracowało w niej już 6 pedagogów. W roku szkolnym 1947/48 rozpoczęto pracę w lepszych warunkach. Istniała już dostateczna ilość ławek, tablice szkolne, pomoce naukowe do przyrody, matematyki i skromna biblioteka. Ten rok zamknął również okres przekształcania placówki na powszechną szkołę podstawową. Na stanowisko kierownika szkoły w Zblewie powrócił Wincenty Kwaśniewski.
W roku szkolnym 1948/1949 pracowali następujący nauczyciele: Wincenty Kwaśniewski (kierownik), Melania Chmielewska, Anna Gajewska, Zofia Peplińska, M. Stolcówna.
1 września 1952 roku zmniejszyła się liczba uczniów w zblewskiej szkole. Spowodowane to było zmianami organizacyjnymi w szkole w Bytoni. Uczniowie klasy VII rozpoczęli naukę już w swojej miejscowości.
W latach pięćdziesiątych w szkole wykonano kapitalny remont. Naprawiono dach, wymieniono okna i drzwi. Od 1957 roku przy Szkole Podstawowej działała Szkoła Przysposobienia Rolniczego. 4 sierpnia 1958 roku wszedł w życie okólnik Ministra Oświaty, na mocy którego zaprzestano nauczania w szkole religii. Tak więc szkoła stała się instytucją całkowicie świecką. W roku szkolnym 1960/61 w Szkole Podstawowej w Zblewie wzrosła liczba oddziałów do 14. Były wtedy najtrudniejsze warunki lokalowe po 1945 roku. W 6 salach lekcyjnych uczyło się 397 dzieci. Lekcje odbywały się w systemie dwuzmianowym. W związku z trudnymi warunkami podjęto uchwałę o rozpoczęciu budowy szkoły. Trwała ona 6 lat. 5 marca 1961 roku w szkole na ul. Chojnickiej odbyła się bardzo ważna uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej poległym w czasie II wojny światowej nauczycielom, które to repertorium zostało przeniesione na budynek nowej szkoły przy ul. Kościerskiej.
20 czerwca 1962 roku po raz ostatni szkołę opuścili absolwenci klas VII. Jednocześnie pożegnano Wincentego Kwaśniewskiego, który przez 34 lata pełnij obowiązki kierownika szkoły, z tego 29 lat w Zblewie. Nauczycielem był 42 lata. Władze oświatowe i gminne podziękowały długoletniemu dyrektorowi za sumienną i ofiarną pracę na rzecz młodzieży. Podziękowania złożyli również przedstawiciele rodziców oraz dzieci.
Szkoła w Zblewie rozpoczęła rok szkolny 1962/1963 jako szkoła ośmioklasowa. Po odejściu na emeryturę kierownika szkoły Pana Wincentego Kwaśniewskiego funkcję tę objął Benedykt Kłos i pełnił ją do 1966 roku. Za jego kadencji rozpoczęto budowę nowej szkoły. Nie doczekał się on jednak możliwości prowadzenia zajęć w tej placówce, ponieważ ówczesne władze usunęły go ze stanowiska.
Ważną uroczystością ww. roku szkolnym było przekazanie 16 kwietnia 1961 roku placu pod budowę Szkoły Tysiąclecia w Zblewie. Rok szkolny 1966/1967 młodzież rozpoczęła w nowo oddanej szkole. 1 września 1966 roku uczniowie oficjalnie pożegnali starą szkołę. W uroczystym pochodzie przy dźwiękach orkiestry przeszli ulicami Zblewa, co stanowiło powiatową inaugurację roku szkolnego. Był to również pierwszy rok pracy w nowym dwupiętrowym budynku, bardzo nowoczesnym jak na tamte lata. Jego powierzchnia użytkowa wynosiła 2734 m2. W szkole znajdowała się sala gimnastyczna, 18 sal lekcyjnych, biblioteka, świetlica oraz kuchnia, w której przygotowywano posiłki. Wówczas szkoła otrzymała sztandar oraz imię generała Karola Świerczewskiego. Od 2 września 1966 roku kierownikiem szkoły został Gdaniec Zygmunt i pełnił tę funkcję do 1973 roku do momentu przejścia na zasłużoną emeryturę. Na mocy zarządzenia z dnia 17 marca 1973 roku szkoła w Zblewie została przekształcona w Zbiorczą Szkołę Gminną. Dyrektorem tej szkoły został wtedy mgr Mieczysław Narloch.
W 30. rocznicę wyzwolenia Zblewa szkoła otrzymała sztandar. W marcu 1975 roku oficjalnie ww. uroczystość zainaugurował dyrektor, Mieczysław Narloch.
W roku szkolnym 1976/77 przy Zbiorczej Szkole Gminnej w Zblewie utworzono oddziały klas specjalnych. Również 15 października 1976 roku wejherowski PKS przekazał nieodpłatnie autobus „San” dla szkoły. W ten sposób rozwiązano problem dowozu uczniów do szkoły w Zblewie.
Rok szkolny 1981/82 przyniósł zmiany w systemie pracy szkoły. Wiązało się to z przejściem szkolnictwa na 5-dniowy system pracy. Na początku lat 90-tych w szkole w Zblewie wprowadzono nowe przedmioty nauczania: język niemiecki, informatykę i religię. W 1987 roku odchodzi na emeryturę Mieczysław Narloch, a dyrektorem szkoły zostaje Pan mgr Jan Kamysz, który pełni tą funkcję do 2000 roku. W roku szkolnym 1999/2000 w wyniku wprowadzenia I etapu reformy oświaty w Zblewie został powołany Zespół Szkół Publicznych, w skład którego weszli: Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. W roku szkolnym 2000/2001 absolwenci klas szóstych rozpoczęli naukę w gimnazjum.
Od tego momentu funkcję dyrektora szkoły przejmuje mgr Aleksandra Strzelecka.
11 czerwca 2005 roku, z okazji 700 – lecia powstania naszej miejscowości, odbyła się podniosła uroczystość, a dotyczyła poświęcenia nowego sztandaru oraz nadania imienia tej placówce. Zgodnie z intencją społeczności zblewskiej, szkoła nasza otrzymała imię zasłużonego zblewianina w osobie Pana Wincentego Kwaśniewskiego, byłego zasłużonego kierownika miejscowej szkoły.
Część historyczna została opracowana na podstawie książki pt. „Zblewo – zarys dziejów wsi kociewskiej” Teresy Krzyżyńskiej i wielu osobistych źródeł.
Historia współczesna
W październiku 2006 roku szkoła obchodziła bardzo uroczyście swoje 40 – lecie istnienia. Ceremonia obchodów rozpoczęła się mszą świętą w kościele miejsca w intencji społeczności szkolnej. Po liturgii świętej w budynku szkoły odsłonięto tablicę dedykowaną patronowi szkoły. Tę uroczystość uświetnili swoją obecnością byli nauczyciele pracujący niegdyś w tej placówce.
1.09.1999 r. w naszej szkole rozpoczyna swoją działalność gimnazjum, które funkcjonuje do 31.08.2019 r. Po ukończeniu szóstej klasy uczniowie naszej szkoły, po złożeniu odpowiednich dokumentów, przechodzili do nowo powstałego gimnazjum tworząc najczęściej tyle samo oddziałów klasowych, ile funkcjonowało w szkole podstawowej. Po kolejnej zmianie w oświacie w roku 2017 ponownie powstaje ośmioklasowa szkoła podstawowa. Gimnazja w 2000 roku zostają zlikwidowane i przestają pełnić swoją funkcję.
Kolejny rok szkolny w sztubie w Zblewie przynosi konsekutywne zmiany. Na zasłużoną emeryturę odchodzi dyrektor szkoły Pani Aleksandra Strzelecka. Od sierpnia 2007 roku swoją działalność menadżerska szkoły rozpoczyna Pani mgr Lucyna Błaszak. Zastępcą zostaje Pani mgr Beata Zalewska – Belka i pełni tę funkcję do 2013 roku. Od roku 2013 funkcję tę pełni pani mgr Bronisława Bardziszewska.
Po ponad 40 – stu latach istnienia szkoły w Zblewie latem rozpoczął się szeroko zakrojony remont placówki: wymieniono instalację CO., dokonano termomodernizacji budynku szkolnego i pięknie odnowiono zewnętrzną elewację gmachu. Na zdezawuowanym dotychczasowym boisku szkolnym rozpoczęto budowę kompleksu boisk w ramach projektu „Moje boisko – Orlik 2012”. Konglomerat oddano do użytku 15 grudnia 2008 roku, którego dokonał ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, Pan Sławomir Nowak.
W uroczystości uczestniczyli (między innymi):
- Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Sławomir Nowak,
- Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski,
- Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Maciej Kowalczuk,
- Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku bryg. Andrzej Rószkowski,
- Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku Józef Czapiewski,
- Starosta Powiatu Starogardzkiego Leszek Burczyk,
- Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki,
- Przewodniczący Rady Powiatu Starogardzkiego Wiesław Brzoskowski,
- Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Janusz Trocha, Radni,
- Ksiądz Prałat Proboszcz Parafii Zblewo Zenon Górecki,
- Dyrektor Delegatury w Tczewie Kuratorium Oświaty w Gdańsku Stanisław Sumowski
- Dyrektorzy szkół i przedszkoli,
- Przedstawiciel firmy Dawar Plus Dariusz Komar,
- Przedstawiciel firmy ZOJAX Jan Wildmann,
- Przewodniczący Rady Rodziców Mirosław Heksel,
- Strażacy.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:
– Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Sławomir Nowak,
– Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski,”
– Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Maciej Kowalczuk,
– Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki,
– Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Janusz Trocha,
– Dyrektor Delegatury w Tczewie Kuratorium Oświaty w Gdańsku Stanisław Sumowski
– Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie Lucyna Błaszak,
– Przedstawiciel firmy Dawar Plus Dariusz Komar.
Była to wielka uroczystość, którą perfekcyjnie, jak zawsze, została przygotowana przez nauczycieli i społeczność uczniowską pod czujnym okiem Dyrektora szkoły.
W kolejnym roku szkolnym w ramach projektu „Radosna Szkoła” na drugim piętrze budynku szkolnego utworzono sale lekcyjne przeznaczone dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W 2010 roku na terenie szkolnym powstał nowoczesny plac zabaw dla naszych małych uczniów, który został oddany do użytku 27 września tegoż roku. W uroczystości brali udział zaproszeni goście:
- Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki,
- Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Janusz Trocha,
- Ksiądz Prałat Zenon Górecki,
- Radny Rady Powiatu Starogardzkiego Arkadiusz Herold,
- Radni Rady Gminy Zblewo: Czesław Kuczkowski oraz Ryszard Konewka,
- Kierownik ZEAPOW Anna Płoszyńska,
- Dyrektorzy szkół gminy Zblewo: Iwona Loroch, Maria Tomana oraz Marek Mischke,
- Dyrektor GOK Sylwia Peka,
- Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Emilia Bielska,
- Inspektor ds. Inwestycji Krzysztof Partyka,
- Przewodnicząca Rady Rodziców Elwira Litz – Mieczkowska.
Oficjalnego otwarcia placu zabaw i przecięcia wstęgi dokonali:
- Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki,
- Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Janusz Trocha,
- Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie Lucyna Błaszak,
- Aleksandra Alaburda – przedszkolak.
Poświęcenie placu zabaw dokonał ks. prałat Zenon Górecki.
Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego oraz kamienia węgielnego pod budowę hali widowiskowo – sportowej – 13.10.2014 r.
Tego dnia zapalono znicz olimpijski na znak, że oto rozpoczęto budowę nowej hali widowiskowo – sportowej przy szkole podstawowej w Zblewie. Ówczesny wójt gminy pan Krzysztof Trawicki ogłosił, że przyszedł ten wspaniały moment, od którego możemy datować rozpoczęcie prac budowlanych nowego obiektu w Zblewie. Aby uświetnić ten doniosły moment, ksiądz miejsca dokonał uroczystego poświęcenia. W tym dniu obchodzono również Dzień Edukacji Narodowej. Po zakończeniu części oficjalnej mogliśmy podziwiać występy uczniów naszej szkoły. Tym pozytywnym akcentem zakończył się ten piękny jesienny dzień.
Akt erekcyjny podpisali:
- Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Dariusz Męczykowski,
- Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Sportu Maciej Kowalczuk,
- Starszy wizytator Delegatury w Tczewie Kuratorium Oświaty w Gdańsku Beata Andrzejewska,
- Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu prof. Wojciech Przybylski,
- Były reprezentant Polski w piłce nożnej Janusz Kupcewicz,
- Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki,
- Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Janusza Trocha,
- Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie Lucyna Błaszak,
- Prezes Gminnego Zrzeszenia LZS w Zblewie Mirosław Urban,
- Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Kamysz.
Ks. prałat Zenon Górecki poświęcił akt erekcyjny, kamień węgielny hali widowiskowo – sportowej i teren budowy.
Uroczyste otwarcie hali widowiskowo – sportowej oraz Złoty Jubileusz Szkoły poprzedzone było zwiedzaniem zblewskiej szkoły. W dniu tym obiekt zmienił się w wielkie archiwum oraz izbę muzealną z przedmiotami z lat 60. i 70. Starsi zwiedzający ze wzruszeniem oglądali siebie nieco młodszych na szkolnych zdjęciach. Później w kościele została odprawiona msza św. Po tej eucharystii wszyscy udali się ponownie do obiektu, aby tam uroczyście otworzyć piękną halę. Przemawiało bardzo dużo zaproszonych gości, były gratulacje i podziękowania. Wszystko odbyło się 16 września 2016 roku. Gospodarzami uroczystości byli Wójt Gminy Artur Herold i dyrektor szkoły Lucyna Błaszak. Na uroczystość tę zostali zaproszeni:
Przedstawiciele najwyższych władz państwowych:
- poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i wiceminister Kazimierz Smoliński,
- Europosłankę Annę Fotygę reprezentował Sebastian Czyżyk- Skoczyk.
Władze wojewódzkie:
- wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki,
- członek Zarządu województwa Ryszard Świlski,
- zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego
- Maciej Kowalczuk,
- Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Pomorskiego Piotr Karczewski,
- Pomorski Wicekurator Oświaty w Gdańsku Marek Strociak oraz przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Gdańsku starszy wizytator delegatury w Tczewie Beata Andrzejewska.
Pozostali goście:
Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Leszek Burczyk oraz Radni.
Główny wykonawca Inwestycji Stanisław Repiński – właściciel Zakładu Robót Ogólnobudowlanych w Kościerzynie.
Ksiądz prałat Zenon Górecki oraz Księża z terenu Gminy Zblewo.
Starosta powiatu starogardzkiego Leszek Burczyk oraz Radni Powiatowi, pracownicy starostwa oraz Powiatowego Urzędu Pracy.
Przedstawiciele zaprzyjaźnionych sąsiedzkich samorządów gminnych.
Środowisko sportowców z gminy Zblewo i zaprzyjaźnionych jednostek.
Przedstawiciele starogardzkiego i lokalnego biznesu, banku, zakładów pracy oraz Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Sołtysi, pracownicy urzędu gminy oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych.
Przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, strażacy, policjanci, leśniczy i gospodynie wiejskie.
Środowisko szkolne – dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy oraz obecni nauczyciele, pracownicy, uczniowie i rodzice na czele z przewodniczącą Rady Rodziców Lucyną Herold – Wąs.
Mieszkańcy gminy Zblewo.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:
- Wójt Gminy Zblewo Artur Herold,
- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński,
- Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki,
- Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski,
- Pomorski Wicekurator Oświaty Marek Strociak,
- Starosta Powiatu Starogardzkiego Leszek Burczyk,
- Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Leszek Burczyk,
- Właściciel Zakładu Robót Ogólnobudowlanych Stanisław Repiński – główny wykonawca Inwestycji,
- Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie Lucyna Błaszak,
- Przewodnicząca Rady Rodziców Lucyna Herold – Wąs,
- Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Agata Jędrzejewska.
Halę poświęcił ks. prałat Zenon Górecki.
Koncert jubileuszowy z okazji 50 – lecia istnienia szkoły
23 kwietnia 2017 roku w zblewskiej szkole odbył się koncert muzyczny w wykonaniu uczniów, nauczycieli i absolwentów naszej szkoły. Była to impreza, którą zorganizowano w ramach obchodów złotego jubileuszu naszej tysiąclatki. Na zaproszenie gospodarzy w imprezie wzięło udział wiele osób związanych z życiem naszej placówki. Była to wspaniała okazja nie tylko do spotkania z byłymi dyrektorami, nauczycielami i pracownikami administracji i obsługi szkoły, ale też do muzycznych oraz artystycznych przeżyć.
W ten wyjątkowy niedzielny wieczór pani Lucyna Błaszak, dyrektor ZSP w Zblewie nie zapomniała o przyjaciołach i dobroczyńcach szkoły. Wszyscy oni otrzymali pamiątkowe figurki „dobrego duszka szkoły” oraz podziękowania za bezinteresowną pomoc i życzliwość. Zakończenie imprezy zapowiadało się imponująco. Na wszystkich uczestników i gości koncertu czekała słodka niespodzianka – wspaniały, ogromny tort z fajerwerkami!
Koncert był niezwykły, przygotowany w całości przez pracowników szkoły. W pięknej scenografii poprowadził go Wojciech Birna. Na sceni zaprezentowali się uczniowie i absolwenci szkoły, a także – nauczyciele i rodzice z dziećmi. Aby uczcić i zachować dla potomnych nasze spotkanie, została wykonana fotografia z udziałem wszystkich gości, nauczycieli, byłych pedagogów i pracowników administracji i obsługi. To była niezwykła uroczystość, która z wielkim rozmachem wprowadziła szkołę w następne półwiecze działalności.
Grono Pedagogiczne Szkoły w Zblewie
w latach 1950 do 2021
Trocha Jerzy
Szeleziński Józef
Stolc Maria
Baniecka Halina
Szwoch Felicja
Kuropniewska Irena
Komorowski Stanisław
Szklarska Teresa (zd. Zube)
Fabian Emilia
Godlewski Kazimierz
Kuchta Bronisława
Burczyk Krystyna
Gamalski Jerzy
Birna Zofia (zd. Czerwińska)
Lipska Dobrosława
Mokwa Krystyna (zd. Mazur)
Landowska Krystyna
Kłos Bogusław
Gajewska Anna
Adamczyk Stanisław
Zielińska Gizela (zd. Rucińska)
Kamysz Jan
Szarmach Celina
Gdaniec Zygmunt
Marchlewicz Renata (zd. Kuziemska)
Piłat Bożena
Damaszka Renata (zd. Gila)
Bruski Zbigniew
Damaszk Bernard
Bruska Daniela (zd. Kropidłowska)
Trocha Danuta ( zd. Ossowska)
Trocha Janusz
Torłop Zygfryd
Witkiewicz Teresa (zd. Domańska)
Puttkammer Weronika
Szczepańska – Stawowy Janina
Knuth Stanisław
Prill Maria
Pelowska Genowefa (zd. Majewska)
Szramka Elżbieta
Stanowska Gertruda
Pelowski Henryk
Jakimiak Jan
Plata Maryla
Kajut Zdzisława
Tomaszawicz Longina (zd. Ciba)
Pepłowska Irena
Kapica Andrzej
Falgowski Stanisław
Lange Stanisława
Kurkiewicz Ewa
Cherek Longina
Jaworska Anna
Krajewska Grażyna (zd. Puttkammer)
Tomana Maria (zd. Dunst)
Schmidt – Burczyk Anna
Strzelecka Aleksandra
Rachwał Irena
Zdrojewska Aleksandra (zd. Wrycza)
Ossowska Ewa (zd. Kiedrowska)
Neubauer Renata
Mikulewicz Hanna
Barca Marlena (zd. Kluk)
Przytarska Danuta
Pieczyrak Alicja
Łyźniak Izabela
Jaworska Halina (zd. Kłos)
Prengel Gabriela (zd. Szramka)
Birna Wojciech
Ciecholewska-Litzau Ewa
Jasielska Aneta (zd. Steinke)
Cysewska Katarzyna
Birna Ewa
Plutowska Ewa
Wojtysiak Bożena
Libiszewska Hanna
Krajewska Barbara
Jędrzejewski Ryszard
Ks. Kalita Marek
Ks. Weltrowski Marek
Ks. Górecki Zenon
Ks. Młyński Paweł
Murawska Mariola
Ołowiak Maria
Haftka Władysław
Zaborowska Irena (zd. Kosecka)
Gadecki Jacek
Lorkowska Lucyna (zd. Czarnota)
Dunst Wioleta (zd. Gort)
Czaja Blandyna (zd. Steczkowska)
Guzińska Wiesława (zd. Kuczkowska)
Gołuńska Felicja
Bardziszewska Bronisława
Pochylczuk Justyna (zd. Zielińska)
Kaszubowska Ewa
Trzebiatowska Iwona
Konieczka Iwona
Górecka Lucyna (zd. Orlikowska)
Prychła Justyna (zd. Belczewska)
Godlewska Olimpia (zd. Kortas)
Ks. Węsierski Marek
Kośnik Beata
Herold Wioletta
Makowska Joanna
Damaszk Edyta
Ryczek Łucja
Myszker Jolanta
Ks. Florczak Damian
Makarewicz Agnieszka
Kamysz Barbara (zd. Rezmer)
Koprowski Piotr
Gosz Łukasz
Urban Mirosław
Eliasz Katarzyna
Pruszak Izabella
Dobrowolska Agnieszka
Stępień Henryk
Piotrowski Marcin
Kapałka Malgorzata
Rajkowska Aleksandra
Narloch Leszek
Giermaniuk Kinga
Schicman Ewa
Gromowska Ewa (zd. Biesek)
Michnowska Joanna (zd. Bigilska)
Schester Maciej
Łukowska Stefania
Bruska Dagmara
Ks. Draszanowski Mateusz
Matyjaszczyk Beata
Agnieszka Bednarek (zd. Ossowska)
Kowalewski Tomasz
Błaszak Lucyna
Belka – Zalewska Beata
Kozub Kamila
Kulas Anna
Jaszewska Natalia
Bonin Alicja
Słomińska Sabina
Majewska Sylwia
Nawrocka Monika
Chylińska Magdalena
Kujach Wioleta
Krajewska Alina
Grzonka Alicja
Princ Cyprian
Dembicka Katarzyna
Martin Joanna
Aneta Lubińska
Joanna Kreft (zd. Przybylska)
Łąska Anna
Młyński Grzegorz
Ks. Wietrzykowski Piotr
Drelak Bartosz
Krzyżyńska Teresa
Grzonka Marek
Wiśniewski Łukasz
Urban Ilona
Czaja Irena
Ks. Paweł Orłowski
Mosińska Marta
Szydłowska Sylwia
Dmisiewicz Wiktor
Kędziora Alicja
Brzezińska Alicja
Godlewska Jagoda
Kujawska Daria
Majewska Sylwia
Mokwa Justyna
Konopacka Małgorzata
Mróz Kamila
Mróz Błażej
Bielińska Małgorzata
Pańczerzyńska Angelika
Kwartnik Roma
Stobińska Małgorzata
Prabucka Monika
Wejer Aleksandra
Opracował Wojciech Birna