Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich,
którzy chcieliby poznać świat ukryty w książkach.
Nauczyciele – bibliotekarze
- mgr Ewa Ciecholewska – Litzau
- mgr Dagmara Bruska
Czas pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2020/2021
Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek | Piątek |
Dzień pracy wewnętrznej | 9:30 – 13:30 | 9:00 – 13:00 | 8:30 – 11:30 | 10:00 – 14:00 |
ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
- W bibliotece obowiązuje cisza i zachowanie zgodne z normami kultury społecznej.
- Ze zgromadzonych w bibliotece książek korzystać można wypożyczając je do domu (m.in. lektury, literatura piękna i popularnonaukowa), czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma, zbiory AV), korzystając w pracowniach przedmiotowych (komplety przekazane do dyspozycji nauczyciela).
- Jednorazowo wypożyczyć można 2 książki (w tym najwyżej jedną lekturę) na okres dwóch tygodni. Potrzebę dłuższego korzystania z książek należy uzgodnić z nauczycielem – bibliotekarzem.
- Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem.
- Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza, o wartości odpowiadającej aktualnej cenie książki zagubionej.
- Wszystkie wypożyczone książki należy zwrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
- Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki, mogą być przyznawane nagrody na koniec roku szkolnego.
ZASADY KORZYSTANIA Z CZYTELNI
- Czytelnia czynna jest w godzinach pracy biblioteki.
- W czytelni obowiązuje cisza.
- W czytelni można korzystać ze wszystkich zborów, a w szczególności i tylko na miejscu z księgozbioru podręcznego i czasopism.
- Czytelnik ma wolny dostęp do czasopism i do pozostałych zbiorów za pośrednictwem bibliotekarza.
- Książek i czasopism nie wolno niszczyć, a zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
- Zbiory czytelni stanowią własność szkoły.
- Użytkownicy ponoszą odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane niewłaściwym użytkowaniem sprzętu komputerowego lub zniszczeniem innych materiałów bibliotecznych.
We wrześniu 2018 r. ogłoszony został konkurs firmowany przez sklepy sieci „Biedronka” pt. „Gang Słodziaków”. Konkurs adresowany był do najmłodszych czytelników czyli uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Dzieci uczące się na każdym z poziomów miały do wykonania inne zadania.
I tak np. uczestnicy konkursu z klas pierwszych wykonywali ilustrację do wybranej przez siebie historyjki zaczerpniętej z książki o takim samym tytule jak tytuł konkursu.
Drugoklasiści mogli swoją pracę plastyczną narysować w formie komiksu, a zadaniem trzecioklasistów było napisać własne krótkie opowiadanie o słodziakach.
Okazało się, że zainteresowanie konkursem jest ogromne. Napłynęło wiele niezwykle pomysłowych i oryginalnych prac, szczególnie plastycznych i jury konkursowe miało naprawdę „ciężki orzech do zgryzienia”. Uroczyste podsumowanie miało miejsce w naszej szkole 07.11.2018 r.
Oto wyniki:
kategoria klas I SP
I miejsce – Marta Podwojska
II miejsce – Zuzanna Ossowska
III miejsce – Marcelina Artuna i Igor Pich-Lipiński
kategoria klas II SP
I miejsce – Agata Libera
II miejsce – Wiktor Jankowski
III miejsce – Kinga Czaja
kategoria klas III SP
I miejsce – Wiktoria Trela
II miejsce – Weronika Mikołajewska
III miejsce – Izabela Ertmańska
Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali:
Kornelia Makowska,
Karol Cherek,
Alan Kozub,
Julia Kubisz,
Łukasz Szweda,
Maja Miętki,
Błażej Dróżkowski,
Kinga Miazgowicz,
Zuzanna Wolnik,
Magda Guz.
29 listopada panie bibliotekarki zaprosiły chętnych uczniów na wieczór czytania bajek i baśni połączony z wieczorem wróżb andrzejkowych. Tego dnia pomieszczenie biblioteki zamieniło się w zaczarowany pokój, w którym królowały fotel na biegunach i stara lampa z abażurem. Zabawa była wyśmienita. Pojawił się też niezwykły gość, staruszka-babuleńka, która przeczytała dzieciom piękną polską baśń „Kwiat paproci”. Wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek oraz brali udział w przeróżnych wróżbach andrzejkowych.
Nasze zaproszenie przyjęły także Pani Dyrektor Lucyna Błaszak i Pani Wicedyrektor Bronisława Bardziszewska. Miłe spotkanie zakończyło się rozdaniem pamiątkowych medali, które głosiły, że od tej pory każdy, kto brał w nim udział jest niekwestionowanym znawcą bajek i baśni.
7.12.2018 r. odbyło się natomiast podsumowanie szkolnego konkursu bibliotecznego dla uczniów klas IV-VIII oraz klas III gimnazjum.
Zmagania konkursowe przebiegały pod hasłem: „Jaką książkę podarowałabyś/podarowałbyś koleżance lub koledze z okazji Mikołajek?”. Każda klasa mogła wybrać formę, w jakiej się zaprezentuje. I tak propozycją mógł być plakat, krótkie przedstawienie lub prezentacja multimedialna. Dodać należy, że wybrana pozycja nie mogła być lekturą szkolną.
Wszystkie klasy z wielką werwą zaangażowały się w to, aby podczas finału zaprezentować się jak najlepiej.
Okazało się, że dzieci i młodzież naszej szkoły mają niesamowitą wyobraźnię i brawurowo poradziły sobie z powierzonym zadaniem. Najwięcej klas zaprezentowało barwne scenki rodzajowe, pojawiło się też kilka ciekawych plakatów i jedna prezentacja, równie udana.
Jury konkursowe mocno się napracowało, aby wytypować najbardziej oryginalne dokonania.
Oto lista nagrodzonych:
I miejsce – klasa 7a
II miejsce – klasa 3a gimn.
III miejsce – klasa 4c
Wyróżnienia:
– klasa 4b
– klasa 3b gimn.
– klasa 5c
– klasa 7b
Przedstawione powyżej działania miały na celu zaktywizować dzieci i młodzież, choć na chwilę oderwać milusińskich od ekranów komputerów i telewizorów. Czy się nam to udało? Mamy nadzieję, że tak. Ale to dopiero początek.
Po feriach zimowych planujemy nowe przedsięwzięcia, konkursy i zadania. Mamy nadzieję, że nasza oferta także przypadnie wszystkim do gustu i wspólnie będziemy się dobrze bawić, że czytanie książek przez uczniów stanie się znowu modne, bo uczy i bawi.
Bibliotekarki PSP z Oddziałami Integracyjnymi
im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie
Ewa Ciecholewska – Litzau i Joanna Makowska