12 marca 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowia. Organizowanie takich wydarzeń edukacyjnych może przyczynić się do promowania zdrowego stylu życia i zwiększenia świadomości zdrowotnej wśród uczniów. Uczniowie z klas 0 – 4 wraz ze swoimi wychowawcami  przygotowali zdrowe śniadanie. Nauczyciele przeprowadzili również zajęcia na temat „Jak hałas wpływa na nasze zdrowie ?” Podczas tych zajęć omawiano, w jaki sposób hałas może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne  oraz skutki hałasu na jakość snu, koncentrację, zdolności poznawcze oraz ogólne samopoczucie.

Dla uczniów z klas 5 – 8 nauczyciele przygotowali warsztaty o tematyce prozdrowotnej.

„Czy wiesz, co jesz ?” czyli jak czytać etykiety produktów spożywczych? Uczniowie analizowali listę składników, wartość odżywczą, rozmiar porcji, datę przydatności do spożycia oraz informacje o alergenach, które znajdują się na opakowaniach produktów spożywczych. Mając te wskazówki na uwadze, będziemy bardziej świadomi tego, co jemy.Początek formularza

„O zgubna słodyczy, gdzie się ukrywasz? Podczas warsztatów z chemii wykrywaliśmy cukier w pożywieniu – mandarynkach oraz żelkach. Wykryliśmy, że więcej cukru oczywiście zawierają żelki.

„Zorganizujemy sobie ciekawa przerwy”, uczniowie tworzyli bazę pomysłów na ciekawe i aktywne przerwy międzylekcyjne, które będzie można wykorzystać podczas przerw spędzanych na świeżym powietrzu.

Pani pielęgniarka wykonywała pomiary somatyczne uczniów – wagę i wzrost, które posłużyły do kolejnego zadania, polegające na  obliczaniu BMI – „Za dużo, za mało, czy w sam raz?” Warto jednak pamiętać, że BMI to jedynie ogólna miara i nie uwzględnia różnych czynników, takich jak proporcje tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej, wiek, płeć czy budowa ciała.

Warsztaty „Nie bój się ratować” to świetna inicjatywa, która pomaga uczniom zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Takie zajęcia nie tylko uczą podstawowych technik ratowania życia, ale także pomagają zwiększyć pewność siebie uczniów w sytuacjach nagłych.

 „Jak mój telefon działa na mój mózg?” Milena Trzebiatowska uczennica kl.2 II LO w Starogardzie Gdańskim przeprowadziła warsztaty w ramach projektu Offlajn jest fajn.
Warsztaty skupiły się na narastającym problemie uzależnienia od internetu i mediów społecznościowych, przedstawieniu zagrożeń długoterminowych, jakie to uzależnienie może za sobą nieść; popracowaliśmy również nad zdrową komunikacją miedzyludzką- poprzez  ciekawe zabawy integracyjne.

„Hałas i jego wpływ na nasze zdrowie”.
W tygodniu poprzedzającym Dzień Zdrowia, przez cztery dni uczniowie klas 7a, 7b, 8a i 8b podczas przerw śródlekcyjnych wykonywali pomiary natężenia dźwięku  (hałasu) na korytarzach naszej szkoły. Wyniki pomiarów zostały przedstawione i  omówione podczas warsztatów, których celem było wyjaśnienie uczniom pojęcia hałasu  oraz pokazanie różnicy między hałasem a dźwiękiem.  Uczniowie poznali skalę decybelową, umiejscowili na niej wyniki pomiarów głośności (hałasu) w szkole, przypomnieli sobie jak słyszymy, dowiedzieli się w jaki sposób dochodzi do uszkodzenia słuchu oraz uświadomili sobie, że hałas ma negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia.

„Spalmy trochę kalorii w pląsającym stylu” – uczniowie tańczyli Begijkę. Nie ważne, który styl tańca wybierzesz, ważne jest, abyś się dobrze bawił i regularnie praktykował. Kombinacja regularnych treningów tanecznych i zdrowej diety może przynieść świetne rezultaty dla Twojego zdrowia i kondycji fizycznej.

„Jak to jest z naszą sprawnością fizyczną?” sprawdzaliśmy wykonując  testy sprawnościowe. Dbanie o zdrowie to proces codzienny, który wymaga świadomych wyborów i zaangażowania. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, ale ważne jest dążenie do zdrowego trybu życia i podejmowanie korzystnych dla zdrowia decyzji każdego dnia.

Justyna Prychła