22 kwietnia społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie obchodziła Dzień Ziemi.. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 wzięli udział w warsztatach ekologicznych przygotowanych przez pracownika Nadleśnictwa Kaliska Pana Przemysława Dobka. Na początku spotkania dzieci obejrzały krótką prezentację na temat historii Dnia Ziemi oraz o zagrożeniach występujących na naszej planecie. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się o sposobach segregacji śmieci i wzięli czynny udział w zadaniu polegającym na przyporządkowaniu odpadów do odpowiednich kolorystycznie koszy na śmieci. Pan Przemek zaprezentował dzieciom specjalne urządzenie do zgniatania plastikowych butelek i pokazał jak można zaoszczędzić dużo miejsca w koszu na śmieci. Po warsztatach każda klasa otrzymała drobne upominki od Nadleśnictwa Kaliska. Ponadto w ramach zajęć warsztatowych przedszkolaki wykonały Eko-koszulki, a uczniowie klas 1-3 wykonali makietę ziemi z plasteliny, kolorowali kolorowankę XXl, stworzyli prace plastyczne, las w słoiku, segregowali odpady do odpowiednich koszy. Tematyka warsztatów dla uczniów starszych klas dotyczyła segregacji odpadów, recyklingu oraz problemu plastikowych jednorazówek. Uczniowie dowiedzieli się o praktycznych rozwiązaniach wielorazowego używania opakowań. Celem warsztatów było uświadomienie uczniom jakiej jakości ubrania i kosmetyki kupujemy w sklepach, a ile wody i energii tracimy na ich wyprodukowanie. I czy tak naprawdę jest nam tyle rzeczy potrzebnych? Uczniowie szukali również rozwiązań, jak nie marnować żywności. Tematyka warsztatów dotyczyła również niszczenia lasów przez pożary oraz degradacja lasów w Amazonii. Na zakończenie wszyscy zebraliśmy się w hali widowiskowo – sportowej, aby zobaczyć pokaz mody przygotowany przez uczniów. Uczniowie zaprezentowali stroje wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację na temat pięknych i zagrożonych degradacją miejsc na Ziemi.

W celu ratowania planety odbyły się zbiórki elektrośmieci i makulatury. Zebrane elektrośmieci zostały przekazane do OSP w Semlinie na zakup wozu strażackiego. Zbieraliśmy również makulaturę, która trafi do recyklingu i otrzyma „nowe życie”.

Działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska, edukacja społeczna i promowanie zrównoważonego rozwoju są niezwykle istotne. Mamy nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie podejmować takie inicjatywy i wspólnie pracować nad zachowaniem planety dla przyszłych pokoleń.