Erasmus+ w czasach pandemii

Przeszło przez dwa lata, wraz z grupą nauczycieli uczestniczyliśmy w międzynarodowych spotkaniach, podczas których pochylaliśmy się nad problemami i wyzwaniami dzisiejszego świata w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju. Dzięki wyjazdom oraz przyjęciu zagranicznych nauczycieli w naszej szkole podnosiliśmy jakość naszej codziennej pracy oraz podejmowane działania szeroko wpływały na otoczenie wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Wszystko zapowiadało się doskonale aż do momentu ogłoszenia światowej pandemii.

Nikt z nas nie spodziewał się, że pojawienie się pandemii COVID-19 dotknie także i nasz projekt, wpływając negatywnie zarówno na bieżące jak i na planowane działania w programie Erasmus+. Zamknięcie granic uniemożliwiło nam wykonanie ustalonych wcześniej działań i skomplikowało nie jeden nasz plan. Toteż, poprzez zaistniałą sytuację epidemiologiczną na świecie nasz projekt został przedłużony do października 2021 roku. Mając nadzieję, na przejściowy charakter zaistniałej sytuacji postanowiliśmy przeczekać niekorzystny okres. Jednakże z biegiem czasu, zdaliśmy sobie sprawę, iż sytuacja przejściowa stała się permanentną i nie należy odkładać zaplanowanych działań.

Zdaliśmy sobie sprawę, że cały nasz projekt musimy jak na razie przenieść w inny wymiar, ten szkolny i ten wirtualny.  I tak powstał pomysł o zorganizowaniu ,,Tygodnia Przyjaźni” w naszej szkole, który był jednym z działań zaplanowanych na miesiąc luty.

Czas 22-26 luty, to czas w którym  daliśmy naszym uczniom okazję do tego, by przypomnieć im, jak ważna jest dla nas przyjaźń. Codziennie w naszej szkole odbywały się różne warsztaty i pogadanki na temat przyjaźni, nie tylko stacjonarnie ale też online. Kolorem tego tygodnia był kolor żółty. Zachęcaliśmy aby każdy ubrał się w ten kolor na godzinę wychowawczą czego dowodem są cudowne zdjęcia. Ponadto, zachęcaliśmy wszystkie klasy do podjęcia wyzwania ,,Przyjaźń-okazuje ją na codzień”, w którym na każdy dzień tygodnia było przewidziane zadanie do wykonania, dzięki któremu mogliśmy cieszyć się przyjaźnią, umacniać, i doceniać ją, dziękować oraz wspierać naszych przyjaciół. O przyjaźń trzeba dbać, a dzięki projektowi zyskaliśmy brytyjskich, greckich oraz węgierskich przyjaciół, do których przesyłamy bransoletki przyjaźni wykonane przez naszych uczniów. Niech każda z nich przypomina im o nas, polskich przyjaciołach z PSP w Zblewie.

Koordynator projektu
Joanna Przybylska-Kreft

Międzynarodowe spotkanie projektowe w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie

W niedzielę 13 października powitaliśmy naszych partnerów projektowych na polskiej ziemi. Po długiej i żmudnej drodze nauczyciele z Wielkiej Brytanii, Grecji oraz Węgier stali się na chwilę członkami naszej zblewskiej wspólnoty szkolnej.  Przez pięć dni, mimo barier językowych, czy też odmiennych kultur stanowiliśmy jedną całość, całość która dążyła do osiągnięcia celów projektu jakimi są rozwijanie oraz popularyzacja idei odpowiedzialnego obywatelstwa oraz partnerstwa na rzecz celów zrównoważonego rozwoju.

Na naszych zagranicznych gości czekał wypełniony po brzegi program ich wizyty. Swoją wspólną przygodę zaczęliśmy od szkolnego balu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którego kontynuacją był wtorkowy uroczysty apel, przygotowany przez uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły. Jak sami goście mówili, był to niezwykły dzień, pełen wzruszeń, pozytywnych emocji oraz refleksji. Zwieńczeniem dnia, okazało się sadzenie drzew w pobliskim leśnictwie Cis, które wywołało mnóstwo radości, zarówno ze strony naszych zagranicznych przyjaciół jak również ze strony naszych uczniów. Była to szansa na chwilowe zatrzymanie się i pomyślenie o idei naszego projektu, jakim jest m.in. troska o otaczający nas świat. Każdy z nas mógł zadać sobie pytanie, co mogę zrobić aby nasz świat, w dobie tak wielkich zanieczyszczeń i innych katastrof klimatycznych wywołanych przez ludzi, stał się lepszym miejscem dla następnych pokoleń? Widok zaangażowanych uczniów oraz nauczycieli, którzy stworzyli swój pierwszy mały las był bezcenny.

Kolejne dni wizyty obfitowały w warsztaty projektowe, podczas których wspólnie wypracowywaliśmy innowacyjne pomysły oraz zadania, mające na celu obudzenie w uczniach świadomości odpowiedzialnego obywatelstwa, która tak nierozerwalnie łączy się  z celami zrównoważonego rozwoju. Były to intensywne dni, pełne planowania szczegółów i organizacji działań zawartych w projekcie. Po intensywnych panelach dyskusyjnych, nasi zagraniczni przyjaciele mieli również okazję poznać nasz region i to co w nim najcenniejsze. Środa upłynęła im pod znakiem poznawania Gdańska i jego burzliwej historii, a czwartek został okrzyknięty Dniem Kociewia. Nasi goście mieli okazję poznać nasz region aktywnie uczestnicząc w krótkim przedstawieniu przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Zblewa, a popołudnie upłynęło im w perełce naszego regionu Arboretum Wirty, przy występie zespołu Kociewska Familija. Dzień pełen wrażeń, a zarazem dzień w którym trzeba było się pożegnać, zakończyliśmy wspólnym spotkaniem przy ognisku z Wójtem Gminy Zblewo Panem Arturem Herold.

Całą relację z wizyty Erasmusów można znaleźć pod adresem: https://responsiblecitizenshipedu.blogspot.com/search/label/LTTZblewo

                                                                                                                                                                                                                       Koordynator Projektu
Joanna Przybylska-Kreft

ERASMUS+

PSP w Zblewie w międzynarodowym programie Erasmus+
,,Guidingthe development of responsiblecitizenship in schools.”

Od października 2018 r. jako jedyna szkoła z gminy Zblewo jesteśmy beneficjentem międzynarodowego programu Erasmus+ Akcji 2 Partnerstw Strategicznych.

Partnerstwa strategiczne (KA201) polegają na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, lokalnych lub regionalnych. Celem działań jest wprowadzenie długotrwałych zmian, innowacji i dobrych praktyk wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia.

Współpracujemy ze szkołami z Wielkiej Brytanii, Grecji i Węgier.

Celami, które do tej pory udało się osiągnąć są m.in. rozwój lepszego rozumienia tego czym jest odpowiedzialne obywatelstwo (przez uczniów i nauczycieli); docenienie wartości współpracy ze środowiskiem lokalnym, europejskim i międzynarodowym; uznawanie przez uczniów siebie jako obywateli świata i części społeczności międzynarodowej. Grupami docelowymi projektu w Publicznej Szkole Podstawowej w Zblewie są uczniowie w wieku od 4-12 lat, nauczyciele oraz rodzice uczniów.

Innowacyjny wymiar w projekcie, który realizujemy jest oparty na rozumieniu przez młodych ludzi idei odpowiedzialnego obywatelstwa. Wierzymy, że te umiejętności okażą się kluczowe w przyszłości dla budowania społeczności globalnych opartych na współpracy i wymianie doświadczeń. Projekt ten oparty jest na metodzie „actionresearch”, co pozwala na odejście od tradycyjnych, często mało atrakcyjnych metod teoretycznego opracowywania danego zagadnienia i zamienienie ich na możliwość definiowania oraz opracowywania i rozwiązywania problemu przez społeczność.

Klasa IV b i zajęcia z uczniami ze szkoły Glebe w Londynie.

W październikowe popołudnie dzięki platformie ZOOM mieliśmy okazję uczestniczyć we wspólnej lekcji z uczniami z Londynu, podczas której podsumowaliśmy projekt ,,Guiding the development of responsible citizenship in schools”. Każda z klas zaśpiewała piosenkę ,,Let’s reduce some plastic” w swoim języku, a refren wybrzmiewał w języku angielskim co było okazją do wspólnego śpiewu. Piosenka ta stała się niejako hymnem naszego projektu i mówiła o szkodliwości używania plastiku. Następnie każdy z uczniów mówił o tym co dał nam projekt i jakie działania w związku z jego celami podejmowaliśmy. Na koniec uczniowie zadawali sobie pytania i wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja. Dzięki temu wirtualnemu spotkaniu, uczniowie klasy IVb mogli obcować z żywym językiem, którego uczą się od 4 lat, ponadto zdali sobie sprawę z tego jak ważna jest nauka języków obcych. Miło było patrzeć na uśmiechnięte, zadowolone i podekscytowane twarze naszych uczniów, którzy na koniec nie mogli uwierzyć w to, że dosłownie kilka minut temu gościli w szkole w Londynie.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Myślę, więc nie śmiecę – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja Sprzątania Świata. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w porządkowaniu terenu wokół szkoły, pobliskich osiedlach  czy też lasu.
Tego dnia odbyły się również zajęcia dydaktyczne dotyczące ekologii oraz segregacji odpadów.

WAKACYJNA LEKCJA ZE SZKOŁĄ W LONDYNIE

Cel zrównoważonego rozwoju mówi: „wzmocnienie środków wdrażania i ożywienie globalnego partnerstwa…” Wierzymy, że nie ma partnerstwa bez przyjaźni, więc aby współpracować i zmieniać świat, musimy być przyjaciółmi.

W lipcu wspólnie ze szkołą w Londynie mieliśmy lekcję online, podczas której omówiliśmy temat związany z przyjaźnią.

PISZEMY DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Uczniowie naszej szkoły przygotowywali prace, w których zawierali swoje wiadomości i prośby do Komisji Europejskiej  w związku z 17 celami zrównoważonego rozwoju.

MÓWIMY STOP PRZEMOCY RÓWIEŚNICZEJ!

Przeciwstawienie się zjawiskom agresji i nękania w szkole ma zasadnicze znaczenie dla osiągania Celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, w szczególności Celu 4., dążącego do zapewnienia wszystkim edukacji włączającej na wysokim poziomie i promowania uczenia się przez całe życie, a także Celu 16., nakazującego promowanie pokojowych, zrównoważonych, włączających modeli rozwoju społecznego.

W naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące problematyki przemocy w szkole. Głównym celem zajęć było zwiększenie poziomu świadomości i zmiana postaw wobec przemocy rówieśniczej, jak również wyjaśnienie i uświadomienie różnic pomiędzy tymi zjawiskami, poznanie przyczyn powstawania agresji i przemocy, poznanie form przemocy szkolnej oraz skutków dla jej ofiar. Powstała również szkolna wystawa prac plastycznych.

KONKURS BRITISH SYMBOLS

W związku z 17 celem zrównoważonego rozwoju, chcieliśmy zachęcić naszych uczniów do zapoznania się z najważniejszymi miejscami w Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi nasz główny koordynator projektu, organizując konkurs pod hasłem ‘’British Symbols”.

Niebieski Dzień i Prawa Dziecka

20 Listopada 2019 obchodziliśmy trzydziestą rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, która jest najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dzieci na świecie. Konwencja mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Jednym z nich jest prawo do nauki, ściśle powiązane z 4 celem zrównoważonego rozwoju, który mówi o zapewnieniu wszystkim edukacji wysokiej jakości oraz promowaniu uczenia się przez całe życie. Obecnie ponad 265 milionów dzieci nie uczęszcza do szkoły, a 22% nie chodzi do szkoły podstawowej. Ponadto nawet dzieci uczące się w szkole nie potrafią czytać i liczyć.

Tego dnia wszyscy ubraliśmy się na niebiesko aby być solidarnymi ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza z tymi, których prawa nagminnie są łamane. Zorganizowaliśmy w szkole warsztaty, pogadanki oraz specjalny apel podczas którego pochylaliśmy się nad zrozumieniem poszczególnych praw zawartych w konwencji. Zwieńczeniem dnia był przemarsz uczniów przez miejscowość, w której znajduje się nasza szkoła, z niebieskimi balonami oraz piosenką w tle o prawach dziecka.

Dzięki projektowi, akcja ta na stałe zapisała się w kalendarzu szkoły.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

W listopadzie obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości, zorganizowany w naszej szkole po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni. Obchody tego dnia wpisane były w miesięczną listę działań naszego projektu.

Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów oraz pozytywnych emocji.

Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

Bądźmy życzliwi na co dzień!!!

CHRISTMAS CARDS
czyli przygotowujemy kartki świąteczne dla szkoły w Anglii, Grecji i Węgrzech

Każdego roku nasi uczniowie przygotowują kartki świąteczne dla szkół partnerskich biorących udział w projekcie. Oto zaledwie kilka przykładów z nich:

Ten zwyczaj zapisał się na stałe na szkolnej liście przygotowań do świąt.

Piszemy listy do nowych kolegów i koleżanek z Grecji

Dzięki projektowi, wraz ze szkołą z Grecji mieliśmy okazję do wymiany listów pomiędzy naszymi uczniami. Listy były pisane w języku angielskim, co przyczyniło się do rozwoju umiejętności pisania w języku obcym dla obu szkół. Niezapomniane doświadczenie, które przyniosło dużo radości i ekscytacji naszym uczniom.

TYDZIEŃ PRZYJAŹNI

W dniach 22 – 26.02.2021 r.  w naszej szkole wszyscy uczniowie celebrowali Tydzień Przyjaźni. Do działań przyłączyły się również najmłodsze dzieci, które oczywiście bardzo chętnie wzięły udział we wszelkich działaniach związanych z tym tematem.

Dnia 26 lutego wszystkie przedszkolaki ubrały się na żółto, chętnie bawiły się na warsztatach z p. Beatką, na których rozmawialiśmy na temat tego, co jest najważniejsze w przyjaźni.

Wykonaliśmy portrety naszych przyjaciół, zdjęcia w foto – budce i na koniec dnia samodzielnie dzieci mogły przygotować sobie samodzielnie pyszne naleśniki.
Były to bardzo ciekawe i radosne chwile.

Mamy nadzieję, że przyjaźń i życzliwość zostały z nami na wszystkie szkolne dni.