23 września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków Migowych. Z tej okazji uczennica Zuzanna Milewska oraz klasy Ia, Ib, IIc, VIIa postanowili wziąć udział w akcji „Migamy Jabłuszko”, która ma na celu podniesienie świadomości i osiągnięć osób głuchych i niedosłyszących. W ramach akcji nauczyliśmy się „migać” do słów piosenki „Jabłuszko rumiane”, a efekty naszej pracy można podziwiać pod linkami:
Klasa Ia
https://youtu.be/VikL31N225s
Klasa IIc
https://youtu.be/TGxjVjvzsic
Zuzanna Milewska z p. Martyną Stormowską
https://youtu.be/pAskroZOCyg
klasa VIIa
https://youtu.be/nZYiQXfgZq8
https://youtu.be/sa7fTRAuWXw
Ponadto tego dnia uczniowie klasy Ia dowiedzieli się co to jest niepełnosprawność, jakie rodzaje niepełnosprawności wyróżniamy, jaka jest różnica między osobą głuchą i niedosłyszącą, jakie urządzenie pomaga osobom niedosłyszącym w odbieraniu dźwięków z otaczającego ich świata. Dzieci migały również „Jabłuszko rumiane”, a także wysłuchały bajkę autorstwa Aleksandry Chmielewskiej z serii „Bajki bez barier” pod tytułem „Ślimak”, która przybliżyła im funkcjonowanie osób głuchych i niedosłyszących. Na koniec uczyliśmy się migania podstawowych zwrotów grzecznościowych, takich jak proszę, dziękuję, przepraszam, a także powitania i pożegnania.
W klasie Ib została przeprowadzona pogadanka na temat słuchu, wad słuchu oraz porozumiewania się za pomocą języka migowego. Dzieci oglądały filmik edukacyjny na temat budowy ucha i czynników, które źle wpływają na słuch oraz obejrzały bajkę „Kaczka dziwaczka” z tłumaczeniem migowym. Część uczniów nauczyła się migać swoje imię. Świetną zabawą było tworzenie plakatów z rozsypanek z symbolami osób niesłyszących.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za tak ogromne zaangażowanie w akcję!
Jesteśmy pełne nadziei, że udział w takich akcjach zwiększy świadomość na temat osób niepełnosprawnych i uwrażliwi naszych uczniów na ich godne traktowanie.
Koordynatorzy projektu
Daria Kujawska
Ilona Urban