27 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie w formie dialogów i monologów przybliżyli historie uchwalenia ustawy zasadniczej, a chór szkolny pod batutą pani Blandyny Czaja zaprezentował stosowne pieśni, które treścią nawiązywały do majowego święta. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie.        

            Zaprezentowano również  sylwetki osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Ważną częścią uroczystości było wysłuchanie postanowień, czyli aktu Konstytucji 3 maja. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Przepiękna dekorację wykonała, jak co roku, pani Beata Kośnik. Nad całością projektu czuwał Wojciech Birna. W przedstawieniu brali udział uczniowie klasy 6b: Kinga Czaja, kornel Hendryk, Kornelia Leńska, Martyna Paszek, Maciej Koszykowski, Oliwier Gilla, Szymon Prabucki, Natalian Wendt, Filip Podolski i Matylda Muchowska. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Lucyna Błaszak dziękując uczniom i ich opiekunom za przygotowanie przepięknego widowiska. Całej uroczystości swoim fachowym i bacznym okiem przyglądała się Inspektor do spraw promocji i turystyki gminy Zblewo pani Magdalena Apostołowicz, która z mistrzowską precyzją zrelacjonowała przebieg uroczystości, dołączając jednocześnie relacje fotograficzną z ww. uroczystości.       

             Podsumowując, pełna emocji reakcja widowni świadczy tylko o tym, że pokazane przedstawienie bardzo się podobało. Zapewne za rok znów przybliżymy temat związany z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, ale zapewne szerszej i nowej widowni. Całej uroczystości przyświecała myśl Seneki: „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.

                                                                                                                                                    Wojciech Birna