Dnia 29 października 2021 r. uczniowie z klas młodszych 2b i 3b pojechali  na  całodzienną  wycieczkę do Gdańska zorganizowaną w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”.

Na początek  wraz z przewodnikiem udaliśmy się  na Westerplatte.  Po drodze dzieci dowiedziały się różnych ciekawych informacji na temat drugiej wojny światowej, zobaczyły ruiny koszar. Słuchały i czytały na tablicach o przebiegu walk żołnierzy polskich broniących nasz kraj.  Przed tym pięknym pomnikiem, symbolem walki o wolność  zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.  Następnie poszliśmy podziwiać falochrony oraz widok na krajobraz morski  i pływające statki.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po historycznym centrum Gdańska. Spacerowaliśmy, podziwialiśmy zabytki i słuchaliśmy z zaciekawieniem pana przewodnika. Dzieci zobaczyły Żuraw, Bramę Zieloną, Bramę Wyżynną, urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, Dom Uphagena, gotycki Ratusz Głównego Miasta. Bardzo urokliwym i ciekawym miejscem Gdańska jest Długi Targ, który wraz z ul. Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. To właśnie tutaj podziwialiśmy symbol Gdańska –  Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa. W bliskim sąsiedztwie widzieliśmy Złotą Kamienicę oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna wyglądała do przechodniów „Panienka z okienka”, czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka. W tym urokliwym miejscu był  czas na zakup pamiątek z Gdańska.

Następnie zwiedzaliśmy interaktywną wystawę „Ludzie, statki, porty” w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Dzieci  po kolei poznawały poszczególne zagadnienia związane z morzem, m. in. dowiedziały się, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, jak działa bateria słoneczna. Mogły  wcielić się w rolę kapitana i dowodzić jednostką z pokładu mostka kapitańskiego. Inną atrakcją tej części wystawy było multimedialne stanowisko prezentujące latarnie morskie polskiego wybrzeża. Kolejny dział opowiadał o codzienności życia ludzi morza.  Bliżej poznały cechy marynarskiego życia i miały możliwość przebrania się za marynarza, kapitana, a nawet… pirata. Dużą atrakcją była możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno morza. Na koniec wycieczki udaliśmy się na wspólny posiłek i późnym popołudniem dzieci pełne wrażeń wróciły do domu.

                                                                                         Anna Łąska
Łucja Ryczek